Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:23

La Poienarii de Argeş se construieşte un teren de sport multifuncţional de 55.000 de euro

În ultimii 8 ani, noua echipă de conducere a localităţii, alcătuită din primarul Dragoş Boncea şi viceprimarul Cornel Panţeru, a reuşit să scoată din lâncezeală activitatea administraţiei publice locale şi să anuleze în mare parte decalajele faţă de celelalte comunităţi. Oameni tineri, ambiţioşi, cu spirit întreprinzător dublat de o reală disponibilitate pentru muncă, cei doi au reuşit ceea ce alţii aflaţi în amurgul vieţii nu mai îndrăzneau poate nici să viseze. Acum comuna dispune de alimentare cu apă, multe drumuri au fost asfaltate şi, pe măsura trecerii timpului, se şterge amintirea uliţelor noroioase sau pline de gropi, localul şcolii a fost renovat şi, în plus, au fost atrase firme private care au creat circa 100 locuri de muncă. Toate acestea, adăugate la atributele naturale, au transformat Poienarii de Argeş într-un punct de atracţie pentru "străinaşii" veniţi din mari oraşe, ce şi-au cumpărat în zonă terenuri şi şi-au clădit fie case de vacanţă, fie locuinţe unde s-ar putea retrage la anii pensionării. De asemenea, destui dintre localnicii care au plecat să muncească în străinătate au revenit la vetrele părinteşti şi şi-au înălţat case impresionante. Localnicii, oameni cu frică de Dumnezeu şi respect faţă de autorităţi, s-au conformat întru totul restricţiilor impuse de lupta contra pandemiei de coronavirus şi Poienarii de Argeş, ca şi alte localităţi din zona noastră, nu s-a confruntat cu situaţii deosebite după decretarea stării de urgenţă în data de 16 martie 2020.

"În aceste zile suntem în faza finală a realizării unei investiţii de 55.000 euro, finanţată de GAL, prin care vom dota comuna cu un teren de sport multifuncţional. Acesta este situat în centrul localităţii, va dispune de toate dotările necesare, inclusiv nocturnă alimentată solar şi sperăm să fie gata de 1 iunie, ca un cadou de Ziua Internaţională a Copiilor. Din păcate, după cum se pare, pandemia ne va opri să facem inaugurarea de rigoare atunci, căci copiii trebuie să stea acasă. Oricum, terenul rămâne şi va fi folosit de ei şi de localnici!... Şi pentru că am vorbit despre cele mai tinere vlăstare ale comunităţii, nu avem probleme deosebite cu asigurarea desfăşurării învăţământului on-line. Asta în primul rând pentru că am fost în acel program gratuit de asigurare Wi-Fi, graţie unui proiect coordonat de către viceprimarul Cornel Panţeru, iar unul dintre profesorii noştri a reuşit să atragă nişte sponsorizări pentru a-i ajuta pe copii cu posibilităţi materiale reduse să dispună de acces la educaţie şi în aceste condiţii speciale. De asemenea, suntem în implementarea unui sistem de supraveghere video a localităţii, ce va dispune de vreo 7 puncte principale, din care 4 sunt finalizate. Termenul de predare este peste 2 ani de zile şi sunt convins că va fi respectat. Avem marea bucurie de a fi încheiat lucrările de construcţie la podul de la Ceaureşti, care face legătura cu cătunul Cătăneşti, investiţie de 400.000 lei. Totodată, se revigorează în ultimele zile şi activitatea economică a firmelor de pe teritoriul comunei şi revin la muncă oamenii care întrerupseseră pentru scurt timp serviciul din cauza coronavirusului", ne-a declarat primarul Dragoş Boncea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It