Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:15

Autorităţile publice din Curtea de Argeş au economisit în primul trimestru din acest an 493.700 lei

În bugetul municipal aprobat pentru anul în curs, alocaţia bugetară pentru cheltuielile autorităţilor publice se cifra la 7.550.000 lei, din care cota pentru trimestrul I era de 2.172.000 lei. Plăţile efectuate au fost cifrate însă la 1.678.300 lei, rezultând o economie de 493.700 lei. Economiile cele mai substanţiale s-au realizat la cheltuielile de personal (salariale), unde prognoza anuală este de 5.579.000 lei, alocaţiile bugetare pentru primul trimestru de 1.579.000 lei, iar plăţile au totalizat 1.386.530 lei, economia fiind de 192.470 lei. Similară a fost şi situaţia la cheltuielile cu bunuri şi servicii: alocaţie anuală de 1.345.000 lei, trimestrială de 423.000 lei şi plăţi de 263.770 lei - economii de 159.230 lei. Suma economisită, de aproape 5 miliarde lei vechi, a putut fi redirecţionată spre alte cheltuieli, între care foarte presante s-au dovedit a fi cele neprogramate, ocazionate de lupta împotriva pandemiei de coronavirus.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It