Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:21

Amenzile vor continua şi pe durata stării de alertă

Vor fi date sancţiuni pentru abaterile comise pe durata stării de alertă, a anunţat Ionel Dancă, şeful Cancelariei premierului, după şedinţa de Guvern în care a fost adoptat proiectul de lege cu măsuri care vor fi luate după 15 mai, când expiră starea de urgenţă în România. Dancă a precizat că sancţiunile vor fi date în baza Ordonanţei 2/2001. Aceasta prevede că "prin legi, ordonanţe sau hotărâri ale Guvernului se pot stabili şi sancţiona contravenţii în toate domeniile de activitate. Prin hotărâri ale autorităţilor administraţiei publice locale sau judeţene se stabilesc şi se sancţionează contravenţii în toate domeniile de activitate pentru care acestora le sunt stabilite atribuţii prin lege, în măsura în care în domeniile respective nu sunt stabilite contravenţii prin legi, ordonanţe sau hotărâri ale Guvernului".

De asemenea, "actele normative prin care se stabilesc contravenţii vor cuprinde descrierea faptelor ce constituie contravenţii şi sancţiunea ce urmează să se aplice pentru fiecare dintre acestea; în cazul sancţiunii cu amendă se vor stabili limita minimă şi maximă a acesteia sau, după caz, cote procentuale din anumite valori; se pot stabili şi tarife de determinare a despăgubirilor pentru pagubele pricinuite prin săvârşirea contravenţiilor", potrivit ordonanţei. Contravenienţii vor putea achita în termen de 15 zile jumătate din amenda primită. Sancţiunile vor intra în vigoare la 3 zile după publicare legii în Monitorul Oficial, potrivit proiectului. Proiectul de lege trebuie să fie votat şi de Parlament, unde poate fi modificat.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It