Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:21

Rapsodia Păstorească de la Corbi este amânată de coronavirus!

Ediţia aniversară cu nr. 50 a acestei tradiţionale sărbători a oierilor din frumoasa localitate de pe Valea Râului Doamnei nu se va mai desfăşura anul acesta la finalul lunii lui Florar, înaintea plecării la păşunatul de vară pe culmile Carpaţilor. Pandemia care bântuie lumea şi măsurile de protecţie impuse pentru limitarea proliferării infectării populaţiei nu permit adunările publice. În mod obişnuit, la Rapsodia Păstorească, eveniment desfăşurat în Dealul Chiliilor, din Corbi, participau mii de persoane -localnici şi invitaţi din comunităţile păstoreşti ce aveau legătură cu Ardealul, de unde în urmă cu câteva secole veniseră cu turmele înaintaşii ce năzuiau să scape de jugul de fier al Habsburgilor, păstrându-şi religia şi tradiţiile. Aici, la sud de Carpaţii Meridionali, găsiseră locuri potrivite pentru a-şi clădi viaţă nouă şi în destule sate de sub munte se păstrează până astăzi nu numai ocupaţia tradiţională, dar şi denumiri precum "Pământeni" şi "Ungureni". Aşa se face că la Rapsodia Păstorească veneau de obicei soli ai comunităţilor păstoreşti din alte judeţe ale României şi, mai nou, în ultimii ani, şi de dincolo de Prut, după ce primarul Virgil Baciu a fost artizanul înfrăţirii unor localităţi din Argeş cu cele din Republica Moldova, ţinut rupt din trupul ţării de "pohtele" prădalnice ale puternicilor lumii în care trăim. "Anul acesta urma să avem o aniversare deosebită, prilejuită de împlinirea a 50 de ani de la prima ediţie. Tocmai de aceea sărbătoarea fusese programată pe parcursul a două zile, în 23 şi 24 mai, dublând perioada şi şirul manifestărilor dedicate nobilei îndeletniciri a păstoritului ce-şi trage rădăcinile din negurile istoriei de dinaintea fundamentării neamului românesc. Pandemia ne obligă să amânăm sărbătorirea, întrerupând practic şirul evenimentelor. Îl vom relua însă imediat ce ne va fi permis, deoarece face parte din matricea existenţială a acestui popor, conferindu-i elemente puternice de identitate naţională într-o vreme în care globalizarea tinde să şteargă aceste puncte de sprijin, pentru a se ajunge la o uniformizare copiată parcă din comunismul arhaic. Prin Rapsodia Păstorească noi ne asumăm identitatea şi responsabilitatea de a fi români şi de a transmite urmaşilor moştenirea străbună ce se bazează pe unitatea de teritoriu, limbă şi religie!", ne-a declarat zilele trecute inimosul primar Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It