Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:16

Au demarat lucrările la stadionul de 130.000 de euro de la Ciofrângeni!

Viaţa pulsează puternic, în ciuda pandemiei, în localitatea de pe Valea Topologului. Zilele acestea au început lucrările de construcţie la noul stadion local. "Suntem la faza turnării fundaţiilor, iar constructorii lucrează cu echipamentele de protecţie stabilite pentru evitarea infectării cu corinavirusul. După cum se ştie, investiţia este finanţată prin GAL şi are o valoare estimată de 130.000 de euro. Termenul de finalizare este destul de generos, dar noi ne-am dori să fie maxim în luna septembrie a acestui an", ne-a informat primarul Dorin Florin Panţeru. Dumnealui ne-a mai spus că n-a renunţat la ideea ca inaugurarea oficială să fie făcută printr-o partidă de fotbal în care echipa locală să dea replica brandului care este FC Argeş, formaţie de care s-a îndrăgostit încă din copilărie, atunci când în rândurile sale evolua inegalabilul Gicu Dobrin: "Vom amâna acea inaugurare până în momentul în care se va trece de pandemie şi va fi permisă prezenţa publicului, fără de care spectacolul sportiv, oricât de reuşit ar fi, nu are savoarea care a făcut ca acest sport să fie cel mai iubit. De asemenea, voi intra şi eu în teren şi voi fi schimbat de nepotul meu - aşa cum am spus - într-o predare simbolică de ştafetă pe stadionul pe care-l visăm a fi cel mai grozav nu doar de pe Valea Topologului, ci şi din zona de nord a judeţului Argeş!".

În altă ordine de idei, la Ciofrângeni se lucrează intens la finalizarea proiectului de alimentare cu apă şi canalizare a localităţii. "La ora actuală, suntem la stadiul de realizare de circa 95%. Reţeaua de apă va avea o lungime de 57 km şi acum suntem în faza probelor tehnologice şi a montării hidranţilor. În ceea ce priveşte reţeaua de canalizare, va fi de 34 km şi va dispune de 7 staţii de pompare, din care 4 sunt gata... În plan administrativ, am rezolvat problemele cu şedinţa de legislativ din aprilie transmiţând aleşilor locali documentaţia de şedinţă, după care fiecare a avut posibilitatea de a transmite în scris obiecţiile sau propunerile de amendare a celor 5 proiecte de hotărâre, dar n-a fost cazul, căci toate au fost adoptate cu vot unanim, dat pe buletine scrise. Dintre deciziile adoptate, cea mai importantă a fost cea cu păşunile şi acum facem tot ceea ce este necesar şi legal să le ducem la îndeplinire", a încheiat primarul Panţeru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It