Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:15

"Voi sprijini în continuare toate proiectele benefice pentru comunitate!"

Aceasta a fost declaraţia pe care ne-a dat-o consilierul local Constantin Ştefănescu (ALDE) de la Valea Iaşului, în prima decadă a lunii mai, prin care şi-a justificat votul favorabil proiectului promovat de către primarul Nicolae Barbu, privind înfiinţarea unui parc industrial în zona izlazului de pe Dealul Nuculeţ: "După cum se ştie, acest proiect a fost reluat după ce fusese respins cu ceva timp în urmă. Eu nu pot face opoziţie împotriva intereselor comunităţii! Mie mi-a fost foarte clar faptul că realizarea acestui proiect va aduce în perspectivă sume suplimentare la bugetul comunei Valea Iaşului, ce vor putea fi folosite pentru noi investiţii benefice pentru noi toţi. Şi n-aveam cum să votez împotrivă din ambiţie sau cine ştie ce interes politic mărunt, deoarece oamenii aşteaptă de la noi o cât mai bună gospodărire a resurselor care să le îmbunătăţească permanent standardul de viaţă".

La Valea Iaşului este cunoscut faptul că Barbu şi Ştefănescu au lucrat cu ani în urmă la fostul IPEE şi după alegerile locale din 2000 au ajuns să fie colegi şi în administraţia publică locală, primul mai întâi ca viceprimar şi apoi ca primar, iar cel de-al doilea ca ales local. Între dumnealor a existat şi o puternică rivalitate politică, fiind contracandidaţi la postul de primar, dovadă fiind finala din turul II al alegerilor din anul 2008. Victoria actualului primar, care n-a dat curs dorinţei consilierului local de a ajunge viceprimar la un moment dat, n-a fost de natură să netezească asperităţile dintre ei. A făcut-o însă timpul şi reuşitele administrative comune, bazate pe colaborarea dintre executivul şi legislativul local. Cel puţin în actualul mandat, Ştefănescu s-a dovedit a fi în cea mai mare parte un susţinător fervent al proiectelor primarului Barbu, fiind de multe ori în postura de a influenţa decisiv prin votul său adoptarea unor hotărâri cu impact benefic pentru comunitate. "Este ştiut că în ultimii ani am avut mai multe discuţii în consiliu despre necesitatea de a proteja drumurile proaspăt asfaltate de deteriorarea provocată de autovehiculele de mare tonaj care circulau în mare viteză pe ele. Eu eram unul dintre cei ce s-au făcut purtătorul de cuvânt al oamenilor afectaţi de această situaţie şi am pledat pentru aplicarea unor restricţii care să protejeze nu doar drumurile, dar şi casele riveranilor. Situaţia a trenat până de curând, dar în ultima şedinţă de legislativ, cea din aprilie curent, s-a decis instituirea acestora. Atunci primarul Barbu s-a angajat să planteze semnele de circulaţie aferente şi, spre satisfacţia multor cetăţeni, a făcut-o în trei zile, rezolvând această problemă care ne-a dat destule bătăi de cap! Atunci mi-a dovedit încă o dată că este un bun administrator şi de aceea îi voi sprijini în continuare proiectele pe care oamenii le socotesc necesare pentru îmbunătăţirea vieţii de zi cu zi a celor ce trăim la Valea Iaşului!" - a încheiat Constantin Ştefănescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It