Consilierul municipal Gheorghe Andreescu: "De n-ar fi Ioan Ghiţă şef la SPGC, ar muri oraşul!"

Dacă această declaraţie atribuită de către Ion Şerban colegului din legislativ este adevărată, cu siguranţă că mulţi concitadini au dreptul să rămână sideraţi. Şi asta pentru că viaţa de zi cu zi şi istoria ne-au dovedit de prea multe ori că nu există persoană de neînlocuit. Asta nu înseamnă că trebuie să-l punem la zid pe un respectabil ales al comunităţii, care pare dispus să susţină un cult al personalităţii celui ce conduce SPGC din secolul şi mileniul trecut, dând dovadă că este mai inamovibil decât oricine altul din Curtea de Argeş. Consilierul municipal Gheorghe Andreescu ne-a precizat telefonic că exprimarea sa fusese interpretată greşit: "Eu am spus că moare societatea fără Ghiţă, nu oraşul!". Dincolo de faptul că SPGC este serviciu public aflat în subordinea Consiliului Local şi a Primăriei Municipale, şi nu societate ca AQUATERM sau SPU, afirmaţia sună ca dracu' - vorba fostului prim ministru decembrist al "papaşei" Iliescu! Dacă dl. Andreescu chiar crede aşa ceva, noi nu putem să-i schimbăm convingerile, dar - cu tot respectul - îi atragem atenţia că se află încă o dată într-o gravă eroare, dacă speră să obţină un patent de invenţie! Nu de alta, dar extrapolând, noi, ceilalţi muritori de rând din municipiul Curtea de Argeş, părem a fi condamnaţi să fim fericiţi că suntem contemporani cu Ioan Ghiţă, de care depinde viaţa sau moartea noastră. Şi să ne tot ducem cu mintea pe coclauri, întorcându-ne cu convingerea că, dacă n-ar fi existat acest personaj, ar fi trebuit să-l inventăm noi... Din păcate, dl. consilier municipal şi parohial de la Biserica Sf. Dumitru de la Capu Dealului pare să nu cunoască întreaga istorie a tipului pe care dă semne că-l idolatrizează. Şi nici nu bănuieşte măcar că nu are şanse să obţină acel brevet, deoarece adevăratul inventator al carierei politico-administrative a maestrului Ioan Ghiţă este liderul PNL Argeş, fostul deputat Adrian Miuţescu. Pe care ucenicul său l-a părăsit acum câţiva ani buni, trecând cu arme şi bagaje în tabăra adversă, ca să-şi conserve postul profitabil pe care se află de aproape un sfert de secol, timp în care a făcut carieră, nu glumă!... Şi care, la nevoie, îi va întoarce spatele şi actualului primar, Constantin Panţurescu, fără regrete şi fără vreun sentiment de vinovăţie. Nu de alta, dar respectivul a dovedit din plin că asemenea lucruri îi sunt străine. Tocmai de aceea, s-ar cuveni ca dl. consilier Gheorghe Andreescu, pe care-l ştim că este un tip cinstit, să-şi verifice şi să-şi completeze informaţiile şi să reevalueze cazul. Asta ca să nu se trezească într-o eroare similară celei în care, în momentul în care Gabriel Nastea a prezentat membrilor A.G.A. (n.r. - aleşilor locali) raportul de audit realizat din ordinul primarului la AQUATERM, a fost unul dintre aprigii luptători pentru apărarea fostului manager şi a echipei sale, agitând lozinca "Să nu dezgropăm morţii!". Deci, haideţi să lăsăm gluma la o parte, ca să nu repetăm - Doamne fereşte! - povestea "Stejarului de la Scorniceşti", chiar dacă mai sunt destui membri din PSD Curtea de Argeş care văd în Ioan Ghiţă un semizeu al serviciilor publice locale! Să coborâm cu picioarele pe pământ şi să-i evaluăm obiectiv prin prisma activităţii depuse pe toţi cei ce sunt plătiţi cu salarii respectabile din taxele şi impozitele achitate de noi, cerându-le imperios doar să-şi facă datoria în litera şi spiritul legii, conform fişei postului pe care fiecare o are. Şi abia când se va ajunge la acest nivel, vom putea evita discuţiile sterile şi exagerările. Deocamdată, asfaltările la SPGC sunt - ca şi în alţi ani - "în curs de...". Asta în timp ce la Valea Iaşului sau la Albeşti deja se lucrează la astfel de investiţii. Oare de ce se poate acolo şi la Curtea de Argeş, nu?... Aceasta este întrebarea pe care o adresăm cititorilor noştri!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
