Coronavirusul n-a stopat lucrările de investiţii la Pietroşani!

Ploile de zilele trecute au picat ca o binecuvântare şi peste pământurile de pe malurile Văii Râului Doamnei. Vrednicii gospodari au sărbătorit Ziua Internaţională a Muncii ca de obicei, lucrând în grădinile proprii, dar respectând restricţiile impuse de pandemie. Cam pe fiecare masă s-au regăsit produsele tradiţionale, rod al sudorii oamenilor, făcând casă bună cu mititeii şi berea. Edilii comunei şi-au desfăşurat şedinţa ordinară a consiliului din luna aprilie la care au votat telefonic, pentru a evita riscul contaminării cu COVID-19. Unul dintre principalele proiecte a vizat o rectificare pozitivă de buget în sumă de 60.000 lei. Banii au venit pe filiera Consiliului Judeţean, cu scopul echilibrării bugetului local.
Încă din prima săptămână plină din luna mai s-a reluat lucrul la execuţiile unor mari proiecte de infrastructură şi nu numai. La Pietroşani este în derulare o investiţie uriaşă care are drept obiectiv alimentarea cu apă şi canalizarea în localitate. Aceasta este finanţată cu 25.000.000 lei şi a fost etapizată pe mai mulţi ani. Reţeaua de apă s-a realizat şi acum se lucrează la cea de canalizare în satele Pietroşani, Vărzăroaia şi Retevoieşti - unde se va construi şi staţia de epurare. Termenul de finalizare a lucrărilor la canalizare este anul 2021. Stadiul de realizare pe canalizare este de circa 50%, ne-a informat primarul Eugeniu Pătru, care spunea că s-au executat şi o parte din racordările la alimentarea cu apă a circa 500 gospodării din totalul de 1.500 estimate. "Când se vor încheia, vom trece şi la racordarea la această reţea. Atunci vom avea lipsă dintre utilităţile indispensabile unei vieţi civilizate doar alimentarea cu gaze. Noi deja avem documentaţia depusă la Ministerul Dezvoltării pentru rezolvarea acestei probleme care necesită investiţii estimate la vreo 16.500.000 lei". Tot de la edilul-şef al localităţii am mai aflat că în această perioadă au intrat în fază finală lucrările de extindere şi modernizare a şcolii din satul Retevoieşti. "Acestea se desfăşoară într-un ritm alert, favorizat şi de lipsa elevilor de la şcoală. Noi avem mare grijă pentru asigurarea unor condiţii optime pentru desfăşurarea procesului instructiv-educativ pe teritoriul comunei, căci fiecare suntem şi părinţi şi avem în vedere viitorul copiilor noştri!", a încheiat primarul Pătru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
