Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 07:40

Albeştii de Argeş - Economii de 30.000 de lei la buget pentru investiţii proprii!

Pandemia a blocat şedinţele de legislativ local din lunile martie şi aprilie. "Restricţiile impuse de această situaţie, distanţarea socială şi lipsa mijloacelor online pentru desfăşurarea unor astfel de reuniuni ale celor 15 aleşi ai comunităţii, la care s-a adăugat faptul că n-am avut probleme stringente de rezolvat, ne-a impus o anumită precauţie. Eu n-am vrut să risc sănătatea colegilor din legislativ şi n-am convocat şedinţe de legislativ în ultimele două luni. Mi-am asumat riscul de a fi înjurat de cei ce s-ar simţi păgubiţi, dar am mizat pe faptul că dumnealor n-au candidat pentru indemnizaţie, ci pentru a colabora la binele comunităţii! Partea bună în acest caz este aceea că am făcut economii la buget de câte 1.500 lei lunar de la indemnizaţiile ce nu s-au mai plătit. Aceşti bani vor merge spre investiţiile finanţate din fonduri proprii", a spus primarul Gabriel Popa. Direcţionarea acestor fonduri economisite este raţională, deoarece la Albeşti sunt multe proiecte edilitare finanţate din bani proprii. Iar primul exemplu ar putea fi cel cu împrejmuirea captărilor de apă pentru alimentarea reţelei, dar şi a puţurilor. Costurile estimate se situează între 70.000 şi 80.000 lei, deci merg spre o medie de 60.000 lei. În această perioadă se desfăşoară şi lucrările de reabilitare şi de modernizare a clădirii Dispensarului Uman din Albeşti-Pământeni. Acestea necesită conform studiilor la proiect circa 150.000 lei, din care s-a primit o tranşă de 50.000 lei de la Consiliul Judeţean Argeş. "Datoria noastră este acum să găsim şi să aplicăm soluţiile de completare a sumei necesare". Primarul Gabriel Popa ne-a mai comunicat că are speranţa ca în două săptămâni, maxim o lună de zile, lucrările la acest obiectiv să se finalizeze cu bine.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It