Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 06:22

La Corbi, tablete pentru elevii de clasa a VIII-a într-un proiect-pilot pentru învăţământul online!

Datorită pandemiei de COVID-19, şcolile au fost închise, iar cursurile în clase - suspendate. Astfel a apărut nevoia ca profesorii să ţină legătura şi să desfăşoare lecţiile cu elevii online, pentru a respecta Ordonanţele Militare emise în perioada stării de urgenţă. După cum bine ştiţi, învăţământul la distanţă presupune conectarea elevilor cu resursele didactice distribuite, folosind diverse tehnologii în vederea obţinerii cunoştinţelor şi informaţiilor pentru a putea parcurge materia şi a răspunde sau rezolva temele transmise de către cadrele didactice acestora. Însă lipsa de logistică necesară (dispozitive, internet, aplicaţii, platforme etc.) a îngreunat sau i-a pus în imposibilitate atât pe profesori, cât şi pe elevi de a parcurge materia şi a susţine cursurile la distanţă, ceea ce i-a determinat pe reprezentanţii administraţiei publice locale din comuna Corbi să implementeze un proiect-pilot la nivel de învăţământ gimnazial şi primar. Astfel, Primăria locală, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială "Naum Râmniceanu" şi cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş, a început de marţi implementarea unui proiect-pilot denumit generic "ÎNVĂŢĂMÂNTUL LA DISTANŢĂ SAU ONLINE".

Mai multe amănunte ne-a oferit inimosul edil-şef al comunei Corbi, Virgil Baciu, în cele ce urmează: "Pentru a putea realiza acest proiect, am identificat instituţiile de care avem nevoie, precum şi implicarea acestora:
1. PRIMĂRIA COMUNEI CORBI - a pus la dispoziţia elevilor din clasa a VIII-a tablete cu SIM prepay, pe care au fost instalate aplicaţiile Zoom, Skype, Whatsapp, pentru a putea parcurge materia şi a acumula cunoştinţele necesare în vederea încheierii anului şcolar şi susţinerea examenului de Evaluare Naţională. Aceste tablete le-au fost la dispoziţie cu titlu de folosinţă până la terminarea anului şcolar. Urmează ca în scurt timp să punem la dispoziţie tablete şi pentru ceilalţi elevi de la clasele V-VII, iar pe termen mediu să extindem învăţământul online şi la clasele primare.
2. ŞCOALA GIMNAZIALĂ <<NAUM RÂMNICEANU>> - în urma discuţiilor avute cu cadrele didactice, acestea s-au arătat încântate de implementarea acestui proiect şi au arătat disponibilitate şi implicare, urmând să vină cu propuneri şi soluţii concrete, iar copiii s-au arătat cei mai optimişti.
3. INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN ARGEŞ - a răspuns pozitiv şi ne-a asigurat de tot sprijinul, recomandând anumite platforme compatibile învăţământului la distanţă.
4. VOLUNTARII - Ţinând cont că, totuşi, în mediul rural, nu toţi copiii au avut acces la tehnologia informaţiei şi nu sunt pregătiţi pentru a putea folosi aceste dispozitive şi aplicaţii, am ajuns la concluzia că avem nevoie de voluntari ca să-i ajute pe aceştia şi de a le dezvolta abilităţile de comunicare online. Şi pe această cale facem un apel către tineri, elevi, studenţi etc., care au cunoştinţe de specialitate, pentru a se implica şi a face parte din echipa extinsă formată din elevi, cadre didactice, angajaţi ai primăriei şi reprezentanţi ai IŞJ Argeş. Înscrierile pentru voluntariat se pot face pe Facebook, messenger sau la telefonul primăriei, 0248/580005. Acest proiect reprezintă o provocare pentru toţi şi poate fi realizat cu multă implicare, susţinere şi eforturi depuse din partea tuturor şi îl consider un pas spre ceea ce va însemna învăţământul într-un viitor nu prea îndepărtat. Vreau să le mulţumesc pentru susţinere tuturor celor care se vor implica şi le urez mult succes elevilor, cadrelor didactice şi voluntarilor!".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It