Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 06:22

Şedinţa de legislativ municipal se va desfăşura online!

Informaţia ne-a fost oferită de juristul Consiliului Local Curtea de Argeş, Călin Budan. De la acesta am mai aflat că pe ordinea de zi a reuniunii ordinare a aleşilor urbei din luna aprilie, care se va desfăşura în data de 30, începând cu ora 10.00, vor fi supuse dezbaterii în vederea aprobării 6 proiecte de hotărâre. Modalitatea de desfăşurare a fost, de altfel, stabilită în şedinţa anterioară, cea din data de 31 martie, atunci când s-a aprobat o completare a Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Consiliului Local, impusă de restricţiile privind lupta împotriva pandemiei de coronavirus, între care se regăsesc şi cele ce ţin de distanţare socială. De fapt, noi v-am informat deja la timpul potrivit asupra textului aprobat, care sună astfel: "În situaţii excepţionale, constatate de către autorităţile abilitate, precum epidemiile, pandemiile, fenomenele naturale extreme, cutremure, acte de terorism şi alte situaţii care fac imposibilă prezenţa consilierilor locali la locul desfăşurării şedinţelor consiliului local, şedinţele consiliului local sau ale comisiilor de specialitate se desfăşoară prin mijloace electronice în baza unei proceduri aprobate cu celeritate prin hotărâre de consiliu local cu majoritate simplă. Rezultatele votului vor fi consemnate de către secretarul general al Unităţii Administrativ Teritoriale în procesul verbal al şedinţei"Iată, deci, că desfăşurarea şedinţei online, fără prezenţa consilierilor locali într-o sală, are baza legală necesară pentru adoptarea acestei proceduri!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It