Bugetarii au scăpat de ameninţarea şomajului tehnic

Guvernul a renunţat la planul de a-i trimite pe bugetari în şomaj tehnic. Prim-ministrul Ludovic Orban a declarat că măsura nu mai este de actualitate pentru că ne apropiem de finalul starii de urgenţă. Acesta a dat asigurări că sunt bani atât pentru plata pensiilor şi salariilor, cât şi pentru investitii. "O mare parte dintre cei care lucrează în instituţiile publice sunt implicaţi în prima linie a bătăliei, cum e Ministerul Sănătăţii. Nu poţi să renunţi la nimeni din această zonă, dimpotrivă, mai avem nevoie de specialişti suplimentari. Ministerul Apărării, M.A.I., Ministerul Muncii, care e implicat în derularea tuturor programelor de sprijin referitor la şomajul tehnic şi celelalte forme de sprijin pentru profesionişti şi alte categorii de angajaţi. O mare parte din sectorul public este foarte puternic turat, ne apropiem oricum de finalul prelungirii stării de urgenţă şi nu mai e contextul necesar. Am gândit, am analizat, până la urmă nu mai e de actualitate", a completat Orban.
Cu privire la şomajul tehnic pentru angajaţii din mediul privat, Orban a spus că "avem resursele" pentru prima perioadă şi că acestea sunt prevăzute în buget. "O parte dintre ele (resurse - n.r.) vor fi decontate, adică vor fi susţinute din bugetul UE, din sumele alocate pentru România. Avem resurse şi pregătim măsurile de relansare economică, care vor trebui să ţină cont de planul de relansare, în funcţie de cum afectează diferite activităţi economice pregătim măsurile de susţinere", a mai spus Ludovic Orban. Bugetarii din instituţiile administraţiei centrale şi locale ar fi urmat să se împartă şi să lucreze jumătate din lună pentru 75% din salariul de bază. Proiectul a fost pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern de la începutul lunii aprilie, dar nu a fost adoptat. Atunci, premierul declara că toţi trebuie să preia din greutatea crizei provocate de epidemia de coronavirus.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
