Arefu: Coronavirusul "a secat" încasările la bugetul local!

Acesta este adevărul neplăcut cu care se confruntă edilii din cea mai nordică aşezare umană de pe Valea Argeşului în zilele de după Sărbătorile Pascale atipice impuse de lupta împotriva pandemiei ce răvăşeşte întreaga lume. Primarul Gheorghe Stoican, unul dintre edilii-şefi cu cea mai mare vechime din zona noastră, ne-a declarat legat de aceste evenimente: "Am sărbătorit Paştele acasă, în familie, cu copiii şi nepoţii, ca toţi ceilalţi locuitori, conformându-ne restricţiilor impuse de lupta împotriva coronavirusului. N-am mai avut izolaţi, dar nu ştim ce ne va aduce viitorul... Poate unora le-a lipsit efervescenţa şi agitaţia cu care în alţi ani întâmpinam marea sărbătoare, dar partea bună este că nu ne-am pierdut speranţa că vom depăşi şi această perioadă grea pentru fiecare dintre noi. În plan administrativ ne confruntăm cu o situaţie aproape dramatică, definită de o secetă la încasările bugetului local. Grosul acestora proveneau la noi de la pensiuni şi hoteluri, şi cum de mai bine de o lună de zile la firmele de profil <<a îngheţat>> activitatea, n-au mai câştigat bani şi, pe cale de consecinţă, nici nu mai au din ce plăti taxele şi impozitele locale, ca în alţi ani. Acum nu ne rămâne decât să aşteptăm ceea ce eu aş numi un pic metaforic dezgheţul. Rămâne de văzut în ce condiţii se va produce şi cu ce efecte...".
Şeful administraţiei publice locale din Arefu are perfectă dreptate, deoarece comuna are datorii la plata unor lucrări, cum ar fi asfaltarea drumului ce face legătura dintre Căpăţâneni şi centrul comunei, executată în toamna trecută, la care se adaugă rata anuală substanţială pe care comunitatea trebuie s-o achite la împrumutul bancar contractat pentru proiectul staţiunii alpine de sporturi de iarnă de la Molivişu, investiţie - de asemenea - încremenită, ca să nu zicem adormită de ani de zile. Asta ca să dăm numai câteva exemple...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
