O parte dintre consilierii locali din Şuici au slujit ca voluntari să ducă locuitorilor Lumina Învierii

Comunitatea locală a petrecut în liniştea caselor Paştele ortodox din acest an, pentru a respecta întru totul restricţiile impuse de ordonanţele militare de luptă împotriva răspândirii pandemiei. Supărarea celor mai mulţi dintre credincioşii care nu lipseau de la slujbele religioase tradiţionale de Înviere a Domnului oficiate în bisericile din comună a fost atenuată oarecum de către voluntarii care le-au dus Lumina Sfântă la porţile gospodăriilor. Printre aceştia s-au regăsit şi unii dintre aleşii locali care îndeplinesc şi funcţiile de consilieri parohiali - ne-au informat surse din cadrul primăriei locale, care au precizat faptul că buna colaborare dintre autorităţile administraţiei publice locale laice şi cele bisericeşti a fost fără cusur, astfel că nu s-au înregistrat evenimente deosebite în acele zile de mare sărbătoare creştinească.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
