Alimente pentru bătrânii vulnerabili din municipiu

Înainte de Paşti, prin Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş au fost distribuite pachete cu alimente primite prin Fundaţia "Ion Ţiriac" (300) şi prin Crucea Roşie (50). Acestea au fost destinate persoanelor cu vârste peste 65 de ani, fără venituri şi fără aparţinători. În municipiul nostru au fost depistate peste 300 de astfel cazuri, din cele 5.200 evaluate. Pachetele care s-au oferit au fost de două feluri, au cântărit aproximativ 15 kg şi, printre produsele conţinute s-au numărat: mălai, zahăr, bulion, lapte, cartofi, apă minerală, hârtie igienică, spaghete, sare, câte 3 măşti, ulei, făină, lămâi, prăjituri etc. "Am avut 3 maşini puse la dispoziţie de Primăria Municipală (edil-şef Constantin Panţurescu) şi, astfel, am distribuit pachetele la domiciliile celor identificaţi că se încadrau în acea categorie vulnerabilă. Produsele alimentare nu au făcut parte dintr-o acţiune caritabilă cu substrat religios, adică nu au fost prilejuite de Paşti, ci au venit ca ajutor pentru cei aflaţi în situaţie de risc ca urmare a stării de urgenţă pe care o traversăm! Cantităţile au fost generoase pentru fiecare beneficiar în parte şi noi le-am dus personal, respectând - desigur - toate măsurile referitoare la prevenirea răspândirii de coronavirus", a precizat Mariana Moise, directorul D.A.S. Curtea de Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
