AQUATERM, economii lunare de circa 10.000 de euro prin reducerea consumului de energie electrică

Conform declaraţiilor preşedintelui Consiliului de Administraţie, ec. Ionuţ Andrei, acesta este obiectivul vizat prin punerea în funcţiune în perioada următoare a unei pompe performante la Staţia de Tratare a Apei, de la Cerbureni, dublată de preluarea gravitaţională a lichidului vital de la Staţia de Captare de la Oeşti. Bonusul tradus printr-o calitate foarte bună a apei livrate populaţiei deja a fost obţinut prin alimentarea acesteia direct din Barajul Vidraru. Noua pompă, care le va înlocui pe cele energofage, a ajuns la Cerbureni în preajma Sărbătorilor Pascale. Aflat la faţa locului, primarul Constantin Panţurescu, cel care a sprijinit de la bun început aceste investiţii alături de legislativul municipal, a evidenţiat faptul că noul utilaj performant ce va fi montat şi pus în funcţiune este din producţia naţională, de la Mecanex Botoşani, iar reprezentantul firmei a prezentat câteva repere tehnice, dintre care amintim: tipul pompei este MB 303, de 900 mc/h, în sistem înecat, dispunând de motor de 200 KW, alimentat la 380 V şi caracterizat prin fiabilitate în exploatare (viaţă lungă de funcţionare). Varianta clasică poate fi îmbunătăţită prin montarea unor regulatoare de frecvenţă, care au rolul de a menţine presiunea apei procesate pe consumurile reale din reţeaua de distribuţie către consumatori. Astfel, pe perioada de noapte, atunci când scad consumurile de apă, va scădea proporţional presiunea şi, concomitent, şi energia electrică folosită. Estimările scăderilor de consum electric sunt de la 200 KW/h la jumătate, cu consecinţele de rigoare asupra scăderii costurilor şi chiar a numărului posibilelor avarii provocate de presiunea din reţelele îmbătrânite sau neconforme. De reţinut ar fi faptul că în sistemul vechi al pompelor energofage folosite se făcea o singură manevră de turaţie, în urma căreia apa era pompată spre oraş la presiune constantă chiar şi în timpul nopţilor, când consumul nu era aproximativ egal cu cel diurn, ci scăzut, provocând astfel destule avarii.
Prima investiţie majoră în domeniul alimentării cu apă realizată de către AQUATERM s-a făcut la Staţia de Captare de la Oeşti, în colaborare cu HIDROELECTRICA. Acolo s-a montat o conductă nouă, alimentată din canalul de aducţiune de la CHE Oeşti, cu apă mult mai curată, ce necesită mai puţine tratamente. Aceasta dispune de 2 cămine, cu 2 vane - una de lucru, cealaltă de siguranţă (rezervă a primeia în caz de avariere) - la care s-a adăugat un apometru de contorizare a apei, pentru plata acesteia către Apele Române. În plus, a subliniat preşedintele C.A., ec. Ionuţ Andrei, prin investiţia în achiziţionarea de teren, aplicarea unor soluţii tehnice inteligente şi montarea unei noi conducte de aducţiune spre Staţia de Tratare de la Cerbureni, apa va ajunge la destinaţie prin cădere liberă, fără a mai fi pompată, cu cele 3 utilaje energofage, eliminând astfel consumurile de energie electrică. "Suntem în faza finală a investiţiei, mai avem circa 30 m conductă de montat pentru a face legătura între vechea şi noua coloană de alimentare pentru Staţia de la Cerbureni. Acolo se va monta o vană prin care vom închide vechea conductă de alimentare, care va fi păstrată în conservare cu tot echipamentul şi gata să fie pusă în funcţiune atunci când situaţia va impune o astfel de manevră. Pe care noi n-o dorim, dar prudenţa elementară ne obligă să fim pregătiţi şi cu variantă de rezervă în caz de necesitate. Oricum, când vor intra în funcţiune noile dotări în care s-au investit sume frumoase ce se vor recupera destul de rapid - şi sperăm destul de curând, vom realiza economii lunare la consumurile energetice actuale estimate între 8.000 şi 10.000 euro. Banii astfel economisiţi vor fi folosiţi la investiţiile planificate pentru viitor", a declarat preşedintele C.A. de la AQUATERM, ec. Ionuţ Andrei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
