Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 09:07

Locuinţe construite de municipalitate

În şedinţa ordinară de la sfârşitul lunii februarie, s-au luat în discuţie şi proiectele de realizare a unor blocuri noi de locuinţe în Curtea de Argeş, pe baza unor proiecte avansate de către administraţia publică locală care au obţinut finanţare. Primarul Constantin Panţurescu le-a spus consilierilor locali că blocul care se va construi pe fostul amplasament al serelor administrate de către SPGC, în zona Poliţiei, va avea 14 apartamente şi este destinat funcţionarilor din administraţie. De asemenea, celui cu 12 apartamente, ce se va construi în curtea Spitalului Municipal, ce vor fi alocate personalului medical, i se va adăuga un alt bloc ce se va clădi tot prin ANL, însă la Confarg. S-a precizat însă că solicitanţii vor trebui să îndeplinească anumite condiţii, dintre care amintim lipsa unei locuinţe, a eventualelor autorizaţii de construire de spaţii cu asemenea destinaţii şi altele.
În discuţie s-au pus şi spaţiile de locuit din blocurile ANL existente în oraş, după ce au apărut anumite reclamaţii potrivit cărora acestea ar fi fost atribuite şi pe "ochi frumoşi". Şefa de la Direcţia de Asistenţă Socială, Mariana Moise, le-a reamintit consilierilor locali că deciziile de atribuire au fost luate de-a lungul anilor de către comisiile speciale ale legislativelor. Şi că entitatea pe care o conduce a avut în principal rolul de a colecta cererile şi de a pune în executare deciziile amintitelor comisii. Mai nou, administrarea lor aparţine de ADP - fapt confirmat şi de către primarul Panţurescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It