Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 09:02

Curtea de Argeş are peste 700 de pensionari săraci!

Informaţia a fost oferită de către şefa Direcţiei de Asistenţă Socială, Mariana Moise, în şedinţa legislativului de la finalul lunii februarie, atunci când s-a aprobat Organigrama şi Statul de funcţii. Mai precis era vorba despre 726 cetăţeni cu pensii sub 1.000 lei. "Suntem săraci, ce mai!...", a constatat oftând consilierul local Ion Şerban, care a fost contrazis oarecum de către primarul Constantin Panţurescu: "Totuşi, venitul mediu pe oraş sare de 4.000 lei!". La ora aceea, coronavirusul era o ameninţare care nu prea era luată în seamă. Acum a devenit o realitate dureroasă. Iar categoria cea mai vulnerabilă în pandemie este tocmai aceasta a pensionarilor cu venituri mici, care au muncit din greu la viaţa lor şi nu dispun - în mare parte - nici de o stare de sănătate încurajatoare. Tocmai de aceea se cuvine să fie luate toate măsurile legale pentru ajutorarea acestor oameni!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It