Problema coronavirusului este tratată la Pietroşani cu calm şi responsabilitate

Aşa a caracterizat situaţia în care se află conducerea comunităţii de pe valea Râului Doamnei şeful administraţiei publice locale, Eugeniu Pătru. Acesta are o vechime considerabilă în domeniu, ce datează dinainte de 1989. Şi, în mod firesc, la începutul anului 2017, în cadrul Asociaţiei Comunelor din România, a primit titlul onorant de "Primar de şapte stele", căci conduce comunitatea locală de peste 30 ani. "În tot acest interval de timp, am depăşit numeroase perioade complicate. Foarte adevărat, niciuna n-a fost ca aceasta generată de noul coronavirus. Am ieşit cu bine din momentele dificile, acţionând cu calm, responsabilitate şi profesionalism, şi la fel procedăm şi în prezent. Am luat toate măsurile recomandate pentru a limita la maxim proliferarea virusului şi, în mare parte, locuitorii au înţeles că trebuie să le respecte. Avem şi noi cazuri de cetăţeni reveniţi de la muncă în străinătate, care fie s-au anunţat direct, fie au fost anunţaţi de organele de monitorizare sau de vecini şi au intrat în autoizolare. Colaborăm foarte bine cu organismele judeţene abilitate şi cu cetăţenii şi, deşi situaţia este destul de fluidă, până acum am reuşit să ţinem lucrurile sub control. Rezultatele obţinute ne încurajează să continuăm pe aceleaşi coordonate, fără a face concesii cuiva, pentru că se ştie - unde-i lege, nu-i tocmeală! - mai ales când este vorba despre sănătatea obştii", ne-a declarat primarul Pătru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
