Valea Danului: deşi numărul persoanelor aflate în izolare este fluctuant, situaţia rămâne sub control!

Aceasta a fost asigurarea dată de către primarul Vasile Preda care, la începutul ultimei săptămâni cu zile de martie, se confrunta împreună cu colegii din administraţia publică locală cu această realitate. "Până ieri aveam la izolare 21 persoane pe teritoriul comunei. Astăzi au ieşit 3 şi urmează să intre alte 9. În parte este vorba despre persoane revenite din străinătate şi în parte despre aparţinători. Spre exemplu, a revenit cineva din zone de risc din Europa şi a trebuit să intre în autoizolare cu toţi ai casei... Noi am instaurat o vigilenţă maximă în tratarea acestor situaţii primejdioase create de acest virus perfid, avem pe cât posibil o evidenţă precisă a celor reveniţi de dincolo de graniţe şi păstrăm legătura cu locuitorii comunei, făcând permanent schimb de informaţii. Prin serviciile primăriei am făcut o evidenţă a cetăţenilor cu vârste peste 65 ani ori cu probleme şi le-am dat sprijinul solicitat. Este vorba, deocamdată doar de două cazuri, în rest cei contactaţi ne-au spus că au aparţinători şi nu au nevoie".
Chestionat pe tema şedinţei ordinare de legislativ local, primarul Preda ne-a declarat că aceasta se desfăşoară în mod obişnuit la Valea Danului în prima parte a lunii. "În martie am apucat s-o desfăşurăm normal, înainte de apariţia stării de necesitate şi a ordonanţelor militare. Acum, după toate probabilităţile, şedinţa din aprilie o vom desfăşura online, mai ales că noi de circa un an de zile le dăm în acest mediu aleşilor noştri şi documentaţia de şedinţă. Ordinea de zi, ca şi hotărârile adoptate, se pot găsi de către cei interesaţi pe site-ul instituţiei", a încheiat primarul Preda.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
