Prefecţii nu mai au voie să dea informaţii despre COVID-19

Printr-un document transmis sâmbătă tuturor prefecturilor din ţară, Guvernul României a interzis acestora să mai comunice public informaţii despre numărul de teste de COVID-19 efectuate, numărul de rezultate pozitive şi starea pacienţilor depistaţi pozitiv. "În cazul în care vi se vor solicita informaţii cu privire la aspecte menţionate mai sus, veţi preciza că orice comunicare pe aceste subiecte se face doar la nivel central, prin Grupul de Comunicare Strategică", se arată în document. Prefecţii au voie să mai comunice la nivel local doar măsurile pentru împiedicarea răspândirii şi combaterii COVID-19, identificarea şi amenajarea unor noi locuri de carantină, fără a preciza locaţia acestora, primirea de material şi echipamente de protecţie şi măsuri de ordine publică. Documentul este semnat de secretarul de stat în M.A.I., Gheorghe Sorescu şi a fost făcut public pe Instagram de Victor Ponta, preşedintele PRO România.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
