Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 10:29

Sub semnul normalităţii: la Valea Iaşului a început modernizarea a 1,5 km de drum la Cerbureni

Startul lucrărilor s-a dat în 16 martie, ne-a informat primarul Nicolae Barbu. Pe plan local s-au adoptat măsurile necesare pentru evitarea răspândirii coronavirusului. Activitatea angajaţilor administraţiei publice locale cu publicul a fost redusă cu o oră zilnic. Cetăţenii au fost informaţi că pot solicita telefonic sau în mediul electronic adeverinţele sau alte acte necesare. "Eram în perioada în care eliberam adeverinţe pentru APIA şi rezolvasem cam 200 de solicitări din totalul de 250 formulate. Între timp, s-a anunţat că APIA nu mai lucrează cu publicul, însă perioada în care se vor primi solicitările de plăţi şi documentele necesare s-a prelungit. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu plata impozitelor şi taxelor locale, pentru care se vor acorda bonificaţiile de 10% până la data de 30 iunie". Tot de la primarul Barbu am aflat că în comunitate există două cazuri de persoane izolate preventiv, după ce li s-a recomandat la vama de intrare în ţară să adopte această conduită, deoarece veneau din ţări situate în zona de alarmă pentru coronavirus. "Noi căutăm să menţinem un climat de normalitate în comună, iar cea mai bună dovadă este aceea că de luni am demarat lucrările de modernizare a DC 258, strada Mihai Viteazul, din Cerbureni. Practic vom finaliza canalizarea şi asfaltarea pe o distanţă de circa 1,5 km, din totalul de 3,5 km. Valoarea totală a lucrărilor a fost de 2,7-2.8 miliarde lei vechi, la care se vor adăuga inerente actualizări. Tot în această perioadă s-a acţionat la decolmatarea şanţurilor şi rigolelor din satele Ungureni, Borovineşti şi Cerbureni. Cu sau fără coronavirus, viaţa îşi urmează cursul!", a concluzionat Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It