Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 12:02

Autorităţile municipale vă recomandă să staţi acasă şi să evitaţi deplasările care nu-şi au rostul!

Aşa cum v-am informat în ediţia anterioară a ziarului nostru, şeful administraţiei publice locale, Constantin Panţurescu, a făcut o prezentare a situaţiei municipiului, ocazie cu care i-a informat pe aleşii urbei despre situaţia cu coronavirusul şi despre anumite devieri de la normalitate din partea unor reprezentanţi mass-media. Cu acest prilej a pomenit despre măsurile legale aplicate pentru păstrarea calmului şi evitarea unor situaţii de panică în rândul populaţiei. De asemenea, s-a discutat despre igienizarea locurilor de joacă pentru copii, a instalaţiilor, băncilor, meselor etc., de către angajaţii din cadrul SPGC şi SPU, lucru care s-a întâmplat încă din ziua de vineri. Cu această ocazie, viceprimarul Gabriel Jubleanu s-a deplasat de la primele ore ale dimineţii însoţit de echipe complexe care au igienizat locul de joacă pentru copii de la Stadionul Municipal (şi instalaţiile aferente), băncile şi staţiile de transport public local de pe Bulevardul Basarabilor, zona Posada şi strada 1 Decembrie 1918, parcul cu locul de joacă aferent de la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", similar - cel de la Terasa 1 Mai, dar şi băncile şi mobilierul stradal din Parcul Fântâna lui Manole. "Primăria Curtea de Argeş, prin serviciile de care dispune, a început să dezinfecteze locurile de joacă pentru copii. Este pentru prima dată când mă bucur că nu sunt copii în parc, cetăţenii sunt responsabili şi au reacţionat aşa cum ne aşteptam la apelurile lansate în mass-media locală. Noi însă ne facem treaba, ca să nu existe riscul să fie contaminată vreo persoană. Încă o dată vă sfătuiesc şi vă rog, în acelaşi timp: staţi acasă ca să ne protejăm familiile, bătrânii, copiii, persoanele cu imunitate deficitară, cei care sunt vulnerabili!", a declarat viceprimarul Gabriel Jubleanu.
Sâmbătă, echipe ale SPU, sub conducerea lui Gabriel Nastea, au mers din nou pe Bulevardul Basarabilor şi în parcuri şi au dezinfectat mobilierul stradal. "Facem un apel către locuitorii municipiului ca în aceste zile să stea în case şi să evite pe cât posibil deplasările ce pot fi amânate. Vor urma mai multe operaţiuni de igienizare în Curtea de Argeş în perioada următoare şi ne bucurăm că oamenii au înţeles să fie cât mai puţini pe străzi, pentru a limita la maximum riscul infectării cu coronavirus", au declarat reprezentanţii Primăriei Curtea de Argeş.
Nu în ultimul rând, edilul-şef, ing. Constantin Panţurescu, a făcut un apel către cetăţenii municipiului nostru: "Mă adresez dvs., locuitorilor din Curtea de Argeş: fiţi calmi, nu vă lăsaţi influenţaţi de orice ştire neverificată ce apare pe tot felul de reţele de socializare pentru a provoca haos şi respectaţi cu stricteţe acele reguli care s-au transmis de către reprezentanţii Ministerului Sănătăţii. Vorbim în primul rând despre igienizarea mâinilor cât mai des posibil şi despre evitarea locurilor aglomerate. Dacă, totuşi, trebuie să mergeţi la supermarket, farmacie sau într-o unitate bancară, menţineţi o distanţă corespunzătoare faţă de ceilalţi clienţi, pentru a fi în siguranţă. Vreau să le mulţumesc celor de la SPU că au înţeles că e o situaţie delicată şi, de ceva timp, au dat o mai mare importanţă curăţeniei în oraş. Noi suntem la dispoziţia cetăţenilor 24 de ore din 24, nu stăm degeaba şi o să aplicăm toate măsurile care ni se transmit şi pe care noi vom considera că trebuie să le luăm la momentul oportun!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It