Creşa Posada s-a închis din cauza COVID-19. Urmează centrele de zi?...

Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director, Mariana Moise) ne-a informat că, în contextul măsurilor luate pentru prevenirea îmbolnăvirii cu COVID-19, a fost necesară închiderea Creşei Posada. "Cei 35 de copii care erau înscrişi la noi vor rămâne acasă pe întreaga perioadă care a fost stabilită şi pentru restul instituţiilor de învăţământ. De asemenea, dacă va fi nevoie, această măsură se va prelungi. Am informat din timp părinţii şi le-am explicat care este situaţia. Noi dezinfectăm permanent, facem tot ce ţine de noi, însă vă daţi seama că nu este suficient...", a precizat şefa serviciului, Mariana Moise. De altfel, astăzi, întrucât este în discuţie şi închiderea centrelor de zi din subordinea D.A.S. - "Sf. Justinian", "ACCES" - şi a Centrului pentru Recreerea Pensionarilor, aceasta a mers la DSP Argeş pentru a vedea ce se poate face. "Fie ne vor da aviz de funcţionare, fiindcă avem sub 200 de persoane şi putem desfăşura activitatea doar în baza unui aviz, fie ne vor da o alternativă, ori închidem! Noi le-am lăsat active până vineri şi apoi vom vedea ce măsuri aplicăm...", a adăugat aceasta.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
