Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:20

Marian Ghiţă a fost lăudat de Ion Şerban!

Oricât ar părea de incredibil, chiar aşa s-a întâmplat în şedinţa ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş, din data de 25 februarie. Directorul Bibliotecii Municipale a fost dat exemplu de către consilierul local cu cea mai mare vechime în legislativ. Şi aceasta pentru modul în care arăta Organigrama şi Statul de Funcţii de la instituţia pe care o conduce, ce avea trecute foarte corect raporturile de subordonare, precum şi cele de coordonare. Liberalul Mădălin Marinescu a ridicat unele obiecţiuni în ceea ce priveşte partea de contabilitate, care este asigurată de aceeaşi persoană pentru trei instituţii: Muzeul Municipal, Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu" şi Biblioteca Municipală. Ştefan Dumitrache a precizat faptul că situaţia reclamată a fost generată de o mai veche decizie de primar: "Nu este firesc ca reprezentantul unei instituţii publice să presteze şi la altele!" "Şi nu este nici legal! Din punctul meu de vedere există două posibilităţi: ori înfiinţăm posturi ori aprobăm un contract de prestări servicii". "De ce să nu angajăm o firmă specializată pentru toate trei?", a întrebat Ion Şerban. "Asta ar fi cea mai bună, dar şi cea mai ieftină soluţie", a concluzionat primarul Constantin Panţurescu, dând de înţeles că ia în analiză propunerea formulată. Marian Ghiţă este singurul director din administraţia municipală care are în subordine doar trei angajaţi şi reuşeşte să coordoneze foarte bine domeniul său de activitate, au spus Ion Şerban şi Ionel Păunescu. Iar faptul că restul membrilor legislativului au aprobat în unanimitate Organigrama şi Statul de funcţii de la Biblioteca Municipală reprezintă un acord tacit. De altfel, s-au aprobat tot fără probleme şi documentele similare pentru Muzeul Municipal, C.C.A. şi DAS.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It