EXCLUSIVITATE! - Primarul albeştean Popa deschide calea investiţiilor străine în turismul argeşean


Miercuri, comuna Albeştii de Argeş s-a bucurat de vizita unor oaspeţi deosebit de importanţi, poposiţi pe meleaguri argeşene în cadrul unei vizite de lucru ce a vizat atragerea de investitori în zonă. Este vorba despre: Excelenţa Sa Andrei Grinkevich, ambasadorul Belarusului în România, ministrul consilier Alexander Tyurin, din partea Ambasadei Rusiei, preşedintele Tudor Afanasov, din partea camerei ruso-române, secretarul I Simmion Botnari, din partea Ambasadei Moldovei, Barbu Mihăescu, reprezentant al Camerei de Comerţ Elveţia-România, Bogdan Voiculescu, reprezentant al Companiei Forties Business Management Olanda, Radu Blăjan - partener Grupul Avangarde, Adriana Radu - coordonator Program RIZ. 


Primul popas al acestora a fost la Primăria Albeşti, unde s-au bucurat de ospitalitatea primarului Gabriel Popa. Vizitatorii au fost primiţi după datină cu pâine şi cu sare, oferite de către doi tineri în straie populare, care i-au aşteptat la intrare. Edilul-şef Gabriel Popa şi-a manifestat deschiderea pentru iniţierea unor parteneriate social-culturale. În cadrul şedinţei introductive, prin intermediul unor montaje video, oaspeţii au făcut mai întâi virtual cunoştinţă cu localitatea, după care, în partea a doua a zilei, grupul a pornit pe teren. Din program nu putea lipsi şi o vizită la Schitul Brătăşeşti, construit în anul 1735, pe locul unei vechi biserici de lemn. Biserica este monument istoric, are hramurile Naşterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul (24 iunie) şi Sfinţii Mucenici Serghie şi Vah (7 octombrie). Apoi s-a continuat cu o vizită la Barajul Vidraru. Ţinta a fost proiectul "Investeşte în arealul climatic Otic", oaspeţilor fiindu-le puse la dispoziţie mape de prezentare în limba engleză. La baza pârtiei, acesta este prevăzut cu terenuri de sport multifuncţionale (fotbal, tenis, baschet şi volei), centru de agrement cu un Aqua Park, locuri de joacă în aer liber, zonă de picnic şi o parcare publică generoasă.
Pentru cei care nu ştiu, Muntele Otic se află în proprietatea Comunei Albeşti şi putem spune, fără a greşi, că se constituie într-un competitor de forţă pentru Domeniul schiabil Molivişu. Din păcate, ambele s-au împotmolit în hăţişul birocratic românesc, însă iniţiatorii nu şi-au pierdut speranţele că vor fi puse în operă într-o bună zi. Şi, de ce nu, poate că un parteneriat cu străini care se pricep să facă turism va scoate zona noastră din lâncezeala în care se zbate de mai bine de 30 de ani...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
