Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 16:06

Miuţescu: "Se fac primii paşi pentru autostradă, iar documentaţia privind exproprierile intră în lucru!"

Guvernul PNL, condus de Ludovic Orban, face primele demersuri legate de construirea Autostrăzii Piteşti-Sibiu. Dincolo de aspectele care aduc audienţă unei părţi a presei legate de gândacul-croitor, specie protejată în acest mediul natural pe unde va trece viitoarea autostradă, vă anunţăm că guvernul PNL promovează deja hotărârea de expropriere în zona respectivă. "Reprezentanţii primăriilor Bascov, Băiculeşti, Budeasa, Mălureni, Merişani şi Curtea de Argeş au avut deja o întâlnire pe această temă cu persoanele abilitate de la CNAIR. Practic s-a discutat despre realizarea documentaţiei privind exproprierile. Este vorba, concret, despre intabularea coridorului de expropriere, întocmirea documentaţiilor cadastrale şi emiterea hotărârilor de stabilire a despăgubirilor. Îi asigur pe această cale pe cei care încă mai sunt sceptici cu privire la ceea ce vrem să facem că Ludovic Orban se va ţine de cuvânt în tot ceea ce a promis!", a spus preşedintele PNL Argeş, Adrian Miuţescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It