"Problemele serviciilor de apă şi canalizare se vor rezolva în lunile următoare la Albeşti!"

Primarul Gabriel Popa şi ceilalţi aleşi ai comunităţii se confruntă cu probleme în ceea ce priveşte asigurarea salariilor personalului care lucrează în acest domeniu, unde există întârzieri de circa trei luni de zile. "După ce ne-am făcut toate analizele privind costurile, am ajuns la concluzia că nu puteam risca angajarea unui operator privat pentru gestionarea serviciilor din domeniul apei şi canalizării. Şi asta pentru că nu puteam risca ca preţul să depăşească 9 lei/mc!... Am preferat să ne asumăm responsabilitatea de a avea o piatră pe suflete şi să facem un serviciu propriu. Aşa am reuşit să păstrăm preţul la 2,80 lei/mc. Din nefericire, abonaţii n-au înţeles că au datoria să-şi achite la timp obligaţiile şi avem şi aici restanţe la achitarea facturilor, tot aşa cum s-a întâmplat şi la gunoi. Prin măsurile pe care le-am aplicat, am reuşit să reducem pierderile şi acum avem speranţa că în câteva luni de zile vom regla totul şi vom putea achita restanţele salariale din acest serviciu", a spus primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
