Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 17:10

Insolvabilă - scoasă din registrul datornicilor, la Valea Iaşului

În şedinţa din data de 20 decembrie, consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre propus de către primarul Nicolae Barbu, prin care numita Amalia Gheorghe, care avea datorii de 9.500 lei, a fost scoasă din evidenţa curentă a debitorilor şi a fost trecută - conform art. 265 din Legea nr. 207/2015 - într-o evidenţă separată. Motivul a fost insolvabilitatea, iar primarul le-a explicat aleşilor locali că persoana în cauză acumulase datorii din amenzi aplicate în diverse zone din ţară în perioada 2017-2019. Acestea aveau ca ultim termen de plată data de 26.03.2019, şi cum autorităţile publice n-o găsiseră ca s-o execute silit, amenzile cumulate căzuseră în sarcina UAT Comuna Valea Iaşului, localitatea sa natală. Numai că persoana în cauză fiind insolvabilă, suma de 9.500 lei n-avea cum să fie recuperată, iar bugetul local era grevat de datoriile pe care le cumulase, fiind afectat la distribuirea sumelor de echilibrare. În consecinţă, s-a apelat la portiţa legală oferită de amintita Lege nr. 207/2015!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It