La Albeşti, în 2020 vor continua investiţiile în infrastructură!

Aceasta este asigurarea dată de către primarul Gabriel Popa în ultimele ceasuri din 2019. Astfel, a anunţat că va continua programul de asfaltare, din care în decembrie s-a realizat un tronson de 0,75 km la Gura Văii. "În primăvara următoare vom continua cu Drumul Povernii, cu Drumul Primăriei, apoi cu cel din satul Dobroţu şi cu celelalte. Spun asta deoarece avem depuse proiecte şi cereri de finanţare pentru circa 17,5 km de drumuri din Albeşti, la care aşteptăm răspunsuri materializate în aprobări". Tot de la primarul Gabriel Popa am aflat şi vestea îmbucurătoare că în primăvară se va demara lucrarea de amenajare a trotuarelor pe ambele părţi ale DN 7C, în zona centrală a comunei, însumând o lungime de circa 2 km. Acesteia i s-a adăugat cea privitoare la încheierea lucrărilor de construcţie a grădiniţei din centrul comunei, pe care edilii şi-o doresc funcţională încă din preajma sărbătoririi Paştelui Ortodox, în luna aprilie. "Este o investiţie suportată în mare parte de către Ministerul Educaţiei, finanţarea fiind de 1.600.000 lei, cu o contribuţie locală de 300.000 lei. Noul imobil va adăposti circa 50 copii preşcolari şi structura de învăţământ va fi sigur funcţională din anul şcolar 2020-2021! De altfel, ca în fiecare an, m-am îngrijit cu ceilalţi aleşi locali să-i bucurăm pe copiii comunei la sărbătorirea Crăciunului, oferindu-le în dar vreo 590 pachete-cadou. Suntem - şi în această privinţă - o comunitate bogată, cu oameni vrednici, care ştiu să-şi asigure şi viitorul prin tinere vlăstare, exemplu ce poate fi urmat şi de alţii", a declarat primarul Gabriel Popa. Dumnealui a caracterizat anul 2019 drept unul destul de bun pentru administraţia publică locală, fapt dovedit de investiţiile considerabile în proiecte prioritare. Dintre acestea a amintit reabilitarea şcolilor, demararea construcţiei amintitei grădiniţe, modernizarea sediului administrativ al localităţii, precum şi a unor drumuri, ca şi finalizarea lucrărilor de alimentare cu apă din satele Brăteşti şi Dobroţu. Din acest sector de activitate, în 2020 există un proiect ce se va pune în aplicare, ce vizează amenajarea unei staţii de epurare în Albeştii-Pământeni, proiect finanţat cu câteva miliarde lei vechi pe O.G. nr. 7/2008, prin care se vor încheia lucrările de canalizare din zona respectivă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
