Domneştiul va dispune în 2020 de o baterie antigrindină!

Primarul Gabriel Zăvoianu ne-a adus la cunoştinţă un fapt cu totul inedit pentru zona de nord a Argeşului: anul acesta, comunitatea locală pe care o conduce va avea la dispoziţie o baterie antigrindină, care va proteja recoltele gospodarilor de pe Valea Râului Doamnei şi nu numai. Investiţia va fi acoperită din fonduri de la Ministerul Agriculturii, iar autorităţile locale au stabilit şi locul pe care instalaţia va fi montată prin lunile august-septembrie şi va fi deservită de un personal de circa 8 angajaţi specializaţi. Este vorba despre un teren în suprafaţă de 1.500 de mp, expropriere din izlaz, pentru care sunt în curs de derulare procedurile pentru dezmembrare şi schimbarea categoriei de folosinţă. O altă veste bună este aceea că localnicii vor beneficia şi de internet gratuit, wireless, pe baza unui voucher european obţinut cu câtva timp înainte, ca şi comuna Valea Danului!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
