Buna organizare - secretul eficienţei administrative de la Sălătrucu!

Cea mai nordică aşezare de pe Valea Topologului nu este nici pe departe una bogată. Situată pe dealurile subcarpatice, într-un peisaj fabulos, dispunând de un aer curat exemplar şi de oameni vrednici, buni păstrători ai obiceiurilor din străbuni, care ştiu că în viaţă nimic nu pică din senin şi se bazează pe munca lor bine organizată, pot sluji drept exemple de bune practici în organizare. Care sunt preluate în ultimii 15 ani şi de la conducerea administraţiei publice locale, condusă de către primarul Nicolae Langer, omul despre care destui dintre consăteni spun că a făcut istorie în anii săi de mandat. Şi au dreptate, căci a pus la punct nu numai infrastructura de apă, ca şi inexistentă la data preluării mandatului, dar a şi modernizat reţeaua de drumuri, precum şi imobilele şcolare reabilitate pe finanţări obţinute prin proiecte de la Banca Mondială, ce oferă toate condiţiile pentru desfăşurarea unui învăţământ civilizat pentru generaţia de mâine. Anul 2018 a fost unul de vârf al asfaltărilor care au totalizat o lungime de vreo 13 km, iar cel care i-a urmat a fost marcat de terminarea podului de la Bocănita, învestiţie extrem de importantă, prin care se asigură legătura cu restul comunităţii prin intermediul Drumului Judeţean. "Noi avem venituri proprii micuţe şi de aceea punem mare preţ pe colectarea lor care, în media ultimilor ani este de circa 80%. Tocmai pentru a crea posibilitatea oamenilor de a le achita, nu le-am mărit taxele şi impozitele locale pentru anul 2020, ci le-am păstrat la nivei de 2019, la care am adăugat rata inflaţiei, la care eram obligaţi de Codul fiscal în vigoare. Ca de obicei, la început de an, cât timp nu avem o proiecţie a bugetului, evităm să ne pronunţăm cu privire la ceea ce ne propunem să facem în viitor. Asta pentru a nu dezamăgi oamenii, ce s-ar putea simţi minţiţi!... Speranţa mea este ca bugetul din 2020 să fie cel puţin la nivelul celui din 2019, astfel încât să putem continua lucrările aflate în derulare şi, de ce nu, să demarăm altele noi", a spus primarul Nicolae Langer.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
