După un an bun, speranţe de mai bine pentru 2020, la Cepari

Primarul Cristian Ciobanu a respectat de Crăciun tradiţia pe care a îndeplinit-o în fiecare din cei patru ani ai primului său mandat şi a reuşit să obţină sponsorizări pentru a alcătui 200 de pachete cu daruri pentru cei mici care învaţă la şcolile din comună. Astfel a adus sărbătoarea în sufletele copiilor şi a familiilor acestora, pregătindu-i pe toţi de despărţirea de un an bun în plan administrativ şi de intrarea în cel următor cu speranţe de mai bine. S-a lucrat spornic în 2019 la alimentarea cu apă de la Urluieşti, care a depăşit stadiul de realizare de 80-85%. "Am îngropat ţeava de la reţea, avem forajele pentru apă făcute şi acum urmează să finalizăm căminele şi branşările gospodăriilor cetăţenilor. Noi am stabilit o taxă suportabilă, de 30 de lei pe proprietate, având în vedere faptul că pe beneficiari nu-i privesc planurile şi apometrele. În Cepari, costul apei este şi el destul de bun, de doar 3 lei/mc, dar fără canalizare. De asemenea, din cele 3 poduri proiectate să le realizăm, cele de la Rotundu şi Sârboaie mai au nevoie doar de finalizarea rampelor de acces. În mod evident, avem lucrări care se vor finaliza în cursul anului 2020 şi funcţie de sumele de care vom dispune. Spun asta deoarece încă nu avem cifrele pentru definitivarea bugetului local, şi mă refer la cele ce privesc echilibrarea, iar printr-o hotărâre a legislativului local am decis să păstrăm şi pentru 2020 taxele şi impozitele practicate în 2019. Am căutat să nu mărim nivelul decât cu cota legală stabilită prin legile în vigoare, şi anume cu indicele de inflaţie. Astfel avem speranţe că vom avea o bună colectare, care ne va ajuta nu numai să funcţionăm anul viitor, dar şi să continuăm programul de investiţii. Foarte adevărat, în 2019 am avut lucrări în valoare de miliarde, însă avem şi nerealizări imputate de populaţie. Şi acestea privesc în primul rând infrastructura rutieră, căci avem încă 75 km de drumuri neasfaltate în comună! Pentru ele am depus şi redepus proiecte pe diverse programe, la care încă mai aşteptăm răspunsuri. Avem însă satisfacţia că am modernizat reţeaua de iluminat public, care acum dispune de lămpi pe leduri, cu consum mai scăzut de energie electrică şi cu un plus la calitate", a concluzionat primarul Cristian Ciobanu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
