Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 17:10

"Crăciunul Inimilor" l-a adus pe Moş Crăciun la Curtea de Argeş!

Deşi vineri a debutat timid, Târgul de Crăciun din municipiul nostru a reuşit să scoată din case numeroşi argeşeni, care s-au bucurat de momente unice petrecute într-o atmosferă de sărbătoare generată de un cadru încărcat cu atracţii adresate întregii familii, de la cei mici până la cei mari. Cadoul făcut de administraţia locală pentru locuitorii Oraşului Regal a avut toate ingredientele pentru ca aceştia să beneficieze din plin de magia celei mai frumoase perioade din an: artişti de excepţie cu momente muzicale care să satisfacă toate gusturile, parc de distracţii şi programe interactive pentru copii, o paletă gastronomică largă cu produse tradiţionale irezistibile, preparate după reţete autentice - precum cozonaci, prăjituri de casă, dulceţuri, poale-n brâu, plăcinte, langoşi, sarmale, mămăligă, cârnaţi şi multe alte produse de porc specifice sezonului, asezonate cu murături suculente, vin fiert aromat, brânzeturi etc., decoraţiuni, costume populare, obiecte de artizanat şi multe alte lucruri. Sâmbătă, petrecerea a fost în toi şi frigul (nu foarte aprig) a fost ţinut în frâu cu vinul fiert care se "aluneca" până-n călcâie. În faţa scenei s-au încins hore energice, ceea ce dovedeşte că oamenii s-au simţit bine şi au profitat de ocazie ca să se mai destindă şi să uite de toate grijile ori de febra pregătirilor pentru sărbători. Duminică a fost, însă, ziua special pregătită pentru cei mici!... Parada lui Moş Crăciun a luat startul la Biserica Domnească, trăsura cu calul a luat locul renilor de la Polul Nord, a parcurs întregul Bulevard, a ajuns la Mănăstire, a coborât pe strada 1 Decembrie 1918 şi s-a oprit lângă Bradul de Crăciun al oraşului. Moşul şi Ceata lui Zâmbilici au fost întâmpinaţi de sute de părinţi şi copii nerăbdători, întrucât cu toţii auziseră despre surpriza care-i aştepta: o mulţime de cadouri, primite chiar din mâna darnicului personaj! Momentul a fost cu adevărat emoţionant, fiindcă mulţi dintre micuţii din mulţime nu-l văzuseră vreodată pe Moş Crăciun... Câţiva au avut ocazia să-i spună la ureche poezii, trăgând, desigur, cu coada ochiului la stivele de cadouri care flancau bradul. Cei prezenţi au primit şi colindeţe - covrigi, portocale, bomboane sau... clopoţei. Bucuria de pe chipurile celor mici nu poate fi redată în cuvinte, iar argeşenii au avut numai cuvinte de laudă faţă de minunatul moment pus la cale de primarul Constantin Panţurescu. Fiind pentru prima oară când s-a petrecut aşa ceva în Oraşul Regal, concitadinii şi-au exprimat dorinţa să se creeze o tradiţie, căci, într-adevăr, "Crăciunul Inimilor" le-a pătruns în suflete...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It