Panţurescu a primit Trofeul "Smart City"!

În data de 11 decembrie, primarul Oraşului Regal a lipsit de la şedinţa de îndată a Consiliului Local Curtea de Argeş. Explicaţia dată atunci a fost aceea că se afla cu treburi, la Bucureşti. La câteva ore distanţă s-a aflat că dumnealui fusese premiat pentru proiectul de mobilitate urbană finanţat cu peste 9.000.000 euro, mai precis cu 40.837.122,56 lei, din fonduri guvernamentale şi locale care, după implementare, poate apropia municipiul de standardele de civilizaţie din Occident în domeniul transportului. Constantin Panţurescu a fost însoţit la Bucureşti de echipa care s-a ocupat de întocmirea proiectului, alcătuită din Isabel Janina Zarioiu, Claudia Gîlcă şi Carmen Coşa. La festivitatea desfăşurată în Sala Take Ionescu, din Palatul Parlamentului, primarului Constantin Panţurescu a fost premiat la categoria "Alternative Transport" şi i s-a înmânat trofeul aferent din partea Smart City Industry Awards. Evenimentul pe care-l organizează este unul anual şi a fost conceput pentru promovarea ideilor, a persoanelor, instituţiilor guvernamentale, a asociaţiilor şi a companiilor implicate în dezvoltare, cu scopul îmbunătăţirii calităţii vieţii oamenilor. Mai multe amănunte am aflat de la d-na Gîlcă: "Contractul pentru finanţarea acestui proiect a fost semnat în data de 8 aprilie 2019. Acum lucrările sunt pe sistemul electronic de achiziţii publice, incluzând proiectarea, proiectul tehnic şi apoi se va trece la implementarea care se va realiza cu o echipă desemnată special să se ocupe de toate aspectele ce ţin de materializarea proiectului". Chestionată asupra termenului în care se va putea trece efectiv la lucru, dumneaei a spus că după ce documentaţia pentru lucrări va fi încheiată, va urma o perioadă de verificări de circa 3 luni de zile, iar după ce totul va fi în regulă, se va putea emite ordinul de începere a execuţiei, cel mai devreme la începutul verii anului următor. Asupra acestor aspecte vom reveni pe larg în perioada următoare!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
