Vin alimentele!
De luna viitoare, persoanele defavorizate din Curtea de Argeş îşi vor putea ridica ajutoarele alimentare ce trebuiau date încă de anul trecut. Din primele informaţii, se pare că este vorba de peste 2.000 beneficiari ai acestor pachete. De asemenea, s-au dispus deja 4.725 cutii, din care fiecare persoană va primi câte două. De aceste ajutoare vor beneficia persoanele fără venituri sau cele ale căror venituri nete lunare nu depăşesc 450 lei, şomerii în plată, beneficiarii ajutorului social potrivit Legii nr. 416/2001 şi cei care primesc alocaţii pentru susţinerea familiei, persoanele cu handicap grav şi accentuat, pensionarii din sistemul de stat sau cei care primesc indemnizaţie socială pentru pensii lunare mai mici de 400 lei, precum şi alte categorii de persoane, printre care veteranii de război şi văduvele acestora. Fiecare dintre beneficiari vor primi cate două cutii identice, cu emblema Uniunii Europene şi a Guvernului României, care conţin următoarele produse alimentare: 1 kg de făină albă de grâu, 2 kg de mălai, 1 pungă de 400 g de paste făinoase, 2 litri de ulei, 1 kg de zahăr, cate o conservă de carne de vită, pateu de ficat de porc şi paste de tomate, 1 kg de orez şi 500 g de fasole boabe uscată. De îndată ce vom avea mai multe informaţii despre beneficiari şi data exactă în care se vor distribui alimentele, vom anunţa şi noi.
