Final de an şcolar apoteotic la Şcoala Gimnazială "Armand Călinescu"
Elevii din cadrul instituţiei nu s-au lăsat atraşi întru totul de miasma mult aşteptatei vacanţe de vară şi au pus la cale, alături de dascălii lor, un program spectaculos care să încheie anul şcolar într-o notă specială şi memorabilă. Întregul moment artistic s-a desfăşurat în Sala mică de sport a C.N.V.V., sub privirile pline de mândrie ale directorului Ştefana Florea, ale cadrelor didactice şi, nu în ultimul rând, ale părinţilor care aşteptau cu nerăbdare premierea. Copiii organizatori au pus mult suflet şi au muncit cu sârguinţă, în ciuda căldurii zăpuşitoare, dând dovadă de un nebănuit talent în materie de dans popular şi actorie, fapt ce a stârnit ropote de aplauze din partea publicului numeros aflat la festivitate.


În deschidere, elevii de la clasa a V-a, sub îndrumarea prof. Ramona Anghel, au prezentat un număr dinamic de dans popular, iar întregul grup a strălucit, atât din punctul de vedere al coregrafiei, cât mai ales datorită portului popular pe care l-au etalat cu mare drag. A urmat un moment actoricesc, susţinut de elevii Cerasela Ursu, Cosmina Moisă, Iuliana Haiducu, Vlad Purcoi, Iulia Creţu, Andreea Marin şi Andrei Tănase, care au pus în scenă un fragment din opera dramatică "O scrisoare pierdută", într-un stil savuros demn de Caragiale, ce a stârnit multe zâmbete pe chipurile spectatorilor. Alexandra Filip, din clasa a V-a, a produs multă emoţie în rândul tuturor printr-un performing la vioară cu totul deosebit, după care s-a desfăşurat un alt moment teatral. De data aceasta, Cosmina Moisă, Andreea Stoicescu, Bianca Dobre, Lorena Voichin, Evelina Jianu şi Denisa Purcărea au jucat cu un talent ieşit din comun un fragment din "Coana Chiriţa în provincie" de Vasile Alecsandri. Fetele au exersat ore întregi şi au reuşit să creeze un spectacol magic, astfel că totul părea să se petreacă pe o scenă dintr-o sală reală de teatru. De altfel, nici nu lăsau să se vadă că ar fi la prima experienţă de acest fel, tocmai prin acurateţea replicilor, a mimicii, ţinutei şi mişcărilor scenice impecabile. Acestei piese i-a urmat o alta, "Castravetele", o adaptare tot după marele maestru al dramaturgiei româneşti, I.L. Caragiale. Au prezentat cu mult haz Ioan Preda, Andrei Zoican şi Cosmina Creţu, elevii fiind îndrumaţi de prof. Marcela Rachieru.
Ultimul moment din acest program artistic a constat într-un omagiu literar în cinstea eroilor neamului românesc, intitulat "Povestea ţării mele", realizat sub îndrumarea prof. Maria Diana Petrache. Bianca Ciobanu a fost vocea narativă şi i-a introdus pe cei prezenţi în cotloanele istoriei poporului nostru - o lume a curajului şi a iubirii pentru patrie care a mers adesea până la sacrificiul de sine, iar colegii săi au recitat cu solemnitate poezii patriotice: Alexandra Nadolu şi Felicia Ilie (VIII B) - "Decebal către Traian", de George Coşbuc; Diana Diaconu (a VII-a) - "Tricolorul", de Ciprian Porumbescu; Isabbell Smărănodiu (a VII-a) - "Doina Iancului", autor anonim; Amalia Vâlcescu (a VI-a) şi Emanuel Voicilă (a VII-a) - "Trei, Doamne, şi toţi trei", de George Coşbuc; Emanuel Petrache şi Dan Lazăr (a VII-a) - "Sergentul", de Vasile Alecsandri; Răzvan Mincu (a VII-a) - "Căprarul", de Lucian Costin; Miruna Diaconu şi Alexandra Veca - "Oastea Ţării", de Vasile Militaru.
În cadrul ceremoniei de premiere, au fost anunţate medii mari, pornind de la 10 pe linie, iar distanţele între premianţi au fost de cele mai multe ori de doar câteva sutimi, dovadă că Şcoala "Armand Călinescu" are elevi silitori şi buni la carte, spre marea bucurie şi mulţumire a întregului colectiv de profesori şi a părinţilor. Directorul Ştefana Florea a urat vacanţă plăcută elevilor din clasele V-VII şi succesul de care au nevoie celor de clasa a VIII-a, care îşi iau rămas bun de la şcoala gimnazială şi trec într-o altă etapă a vieţii lor, mărturisind că şi-ar dori ca toţi să fie admişi la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă".
