Lecţii de cusut ia românească la Atelierul AŞA
De Ziua Internaţională a Iei, copiii talentaţi care frecventează Atelierul AŞA, coordonat de prof. Ramona Chiţu, au expus produsul final al muncii lor de creaţie artistică, având ca subiect de studiu cămaşa populară românească. Micul eveniment a avut loc la Casa Norocea, unde elevii au continuat să lucreze şi să demonstreze oaspeţilor cât de bine se pricep ei în arta decoratului şi brodatului iei.

"Primul atelier l-am realizat anul trecut, la Noaptea Muzeelor şi datorită succesului mare pe care l-a avut, atât la copii, cât şi la adulţi, am decis anul acesta să fac astfel de activităţi în cadrul <<Şcolii Altfel>>. Au colaborat şi profesorii cu materiale, au adus şi copiii de acasă kituri de cusut. Lor le place această temă. Le poţi vorbi despre simboluri - cum ar fi că fiecare zonă geografică are un tipar şi nişte cusături specifice, fiindcă se inspiră din acel loc. Apoi au învăţat cum sunt culorile iei în raport cu vârsta - alb la cei mici, roşu la adolescenţă, culorii vii la maturitate şi alb cu negru la bătrâneţe", a explicat Ramona Chiţu, mărturisind că şi pentru ea a fost o experienţă unică şi folositoare, întrucât toate aceste lucruri le-a învăţat odată cu micuţii. Copiii au avut ca temă ia, dar ei au putut să o valorifice liber şi să dea neîngrădit curs imaginaţiei. "Ceea ce am expus nu reprezintă nişte opere de artă, sunt exerciţiile lor, ceea ce au lucrat în tot acest timp. Se pot inventa multe activităţi pentru copii - pentru dexteritate, pentru atenţie: fie să coasă, fie să deseneze modele de ie cu acele cruciuliţe specifice, fie păpuşele din hârtie purtând ie... Încerc să fac ora cât mai plăcută şi interactivă", a mai spus aceasta. Elevii care au participat au provenit de la Şcolile Gimnaziale "Basarab I", "Carol I" şi "Sf. Apostol Andrei" din municipiu, dar şi de la nr. 1 Corbeni, Cicăneşti şi "Prof. Dr. V. Vasilescu" din Oeşti. În cadrul expoziţiei, invitaţii au purtat discuţii cu familia-gazdă Chiţu despre artă şi portul tradiţional la un pahar de limonadă, iar copiilor li s-au făcut coroniţe din flori.
