Şcolile "Sf. Apostol Andrei" şi Noapteş sunt gata să-şi primească elevii!

Miercurea trecută, în cadrul unei conferinţe de presă, Unitatea Administrativ Teritorială Curtea de Argeş a anunţat finalizarea proiectului "Consolidarea şi reabilitarea Şcolii cu clasele I-VIII Sf. Apostol Andrei - Corp B şi a Şcolii cu clasele I-IV Noapteş, aparţinătoare Şcolii cu clasele I-VIII Sf. Apostol Andrei, din municipiul Curtea de Argeş", având codul SMIS 12202. Proiectul a fost finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 3 - "Îmbunătăţirea infrastructurii sociale", domeniul de intervenţie 3.4 - Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea infrastructurii educaţionale preuniversitare, universitare şi a infrastructurii pentru formare profesională continuă. Valoarea eligibilă a proiectului a fost de 3.213.740,00 lei, din care 2.731.679,00 lei valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR, 417.786,20 lei valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional şi 64.274,80 lei cofinaţare eligibilă a beneficiarului. Valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile a fost de 771.126,00 lei, iar valoarea neeligibilă, inclusiv TVA a proiectului, a fost de 324.708,88 lei. Grupul-ţintă a fost reprezentat de elevii care studiază în cadrul celor două unităţi şcolare, cadrele didactice, personalul administrativ, autoritatea locală, IŞJ Argeş şi comunitatea locală. Obiectivul general al proiectului l-a reprezentat creştearea calităţii procesului de învăţământ preuniversitar din municipiu, prin modernizarea şi dezvoltarea infrastructurii preuniversitare existente, sporind astfel gradul de acces al populaţiei şcolare la facilităţi educaţionale moderne, eficiente şi inovatoare. Obiectivele specifice au fost următoarele:
- îmbunătăţirea infrastructurii educaţionale a Şcolii cu clasele I-VIII, nr. 3 Sfântul Apostol Andrei - corp B şi a şcolii I-IV Noapteş, prin consolidarea şi reabilitarea clădirilor, precum şi dotarea acestora, astfel încât să răspundă standardelor de siguranţă şi de calitate specifice unui învăţământ european;
- adaptarea gradului de dotare şi înzestrare al serviciilor de învăţământ existente la funcţiunile unui proces educaţional modern, eficient şi inovator, care să stimuleze asimilarea în mai mare măsură a cunoştinţelor teoretice şi practice prin utilizarea tehnologiilor informaţionale de către elevii care frecventează cele două instituţii;
- asigurarea unui învăţământ de calitate care să răspundă pe termen scurt, mediu şi lung tendinţelor de creştere demografică ce afectează pozitiv populaţia şcolară din localitate şi din judeţ, precum şi adaptarea pregătirii şcolare la exigenţele impuse de piaţa muncii;
- asigurarea respectării principiului egalităţii de şanse în ceea ce priveşte accesul persoanelor cu dizabilităţi, a celor provenind din medii sociale vulnerabile şi a celor de altă etnie, inclusiv accesul persoanelor din zonele rurale limitrofe la un învăţământ de calitate, modern şi eficient.
S-au realizat lucrări de consolidare la cele două şcoli cu un minim de intervenţie asupra corpurilor de clădire existente, modernizarea acestora precum şi dotarea lor cu echipamentele necesare unei bune funcţionări a şcolilor.
În cadrul conferinţei, fostul edil-şef Nicolae Diaconu a luat cuvântul şi a făcut câteva precizări cu privire la derularea acestui proiect. Printre altele, a ţinut să menţioneze că durata de implementare stabilită a fost 29.11.2014 - 30.06.2016 şi că, deşi au existat mai multe piedici în calea realizării, mai ales în cazul licitaţiilor, până la urmă, prin efortul tuturor celor implicaţi, s-a reuşit încadrarea în timpul stabilit. Au fost enumerate şi dotările cele mai importante, printre care cele multifuncţionale - copiator, imprimantă, scanner, fax, două săli dotate cu 34 computere, sistem de salvare date şi altele - o minimă echipare necesară pentru a se putea dezvolta un proces de învăţământ corespunzător standardelor. "A fost un succes, în ciuda timpului foarte scurt. Noi am reuşit să terminăm la termen, pentru că altfel ar fi trebuit să returnăm toţi banii. Important este că elevii vor intra din toamnă să înveţe în condiţii deosebite", a declarat Diaconu, mulţumit de calitatea lucrărilor şi a modului în care s-a acţionat.
