Neoficial, Transfăgărăşanul s-a deschis!
Evenimentul mult aşteptat s-a petrecut miercuri seara, în jurul orei 18.00, când au căzut zăvoarele de pe porţile tunelului care bloca trecerea spre Transilvania. Oficialii de la CNADNR erau aşteptaţi de săptămâna trecută să dea undă verde, dar au preferat s-o facă mai întâi pentru Transalpina, întârziind deschiderea acestei artere rutiere considerată de experţii internaţionali drept una dintre cele mai fascinante din întreaga lume. Angajaţii de la Districtul de Drumuri Piscu Negru au lucrat pentru îndepărtarea zăpezii de pe carosabilul din zona lor de responsabilitate şi ieri dimineaţă se circula pe o singură bandă între Km 115 şi 116. Modul spornic în care înainta WOLA şi profesionalismul drumarilor noştri oferea speranţa îndreptăţită că totul urma să intre în normalitate în scurt timp şi pe ultima jumătate de kilometru unde mai existau probleme. Dacă starea vremii nu ne va face o figură urâtă cu noi ninsori, în week-end se va putea circula normal pe Transfăgărăşan. Reamintim că, potrivit calendarului tradiţional, acest drum ar trebui să fie deschis de la data de 1 iulie. Cât despre promisiunile referitoare la instalarea unor copertine în locurile sensibile, pentru a-l păstra deschis circulaţiei tot anul, deocamdată acestea rămân în categoria electorală...
