Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 02:47

O expoziţie pentru iubitorii regalităţii

 

"Sala Basarabilor" din cadrul Muzeului Municipal a găzduit săptămâna trecută o expoziţie inedită intitulată ''Portrete Regale - 150 de ani de existenţă a Familiei Regale din România", unde argeşenii au putut admira lucrări ale artistului plastic Karol Racz-Sochirca, ce au constat în portrete de o splendoare a aparte ale membrilor familiei regale din România. După ce a făcut oficiul de gazdă, directorul muzeului, Ştefan Dumitrache, care era vădit încântat de obiectul în sine al expoziţiei, a vorbit pe scurt despre legătura indisolubilă a Argeşului cu Casa de Hohenzollern-Sigmaringen, cum ar fi de pildă faptul că Regele Carol I a fost adus în ţara noastră de însuşi Ion C. Brătianu, ai cărui părinţi şi soră sunt înmormântaţi în Biserica Domnească, iar la porţile Bucureştiului, în apropierea pădurii Băneasa, a fost primit de fratele lui, Dumitru C. Brătianu, care era primarul de atunci al capitalei.

Născut la Mediaş, absolvent al Universităţii de Arte Plastice din Cluj şi în prezent profesor de arte plastice, Karol Racz-Sochirca are tatăl maghiar, mama româncă şi este prin adopţie basarabean, adică "întruneşte toate condiţiile unirii", după cum a spus într-un spirit de glumă managerul. Artistul a povestit despre etapele premergătoare ale acestei expoziţii, care îşi are punctul de plecare în anul 2008 când a început să picteze pe tematică regală. "La început, nu am avut intenţia să fac o expoziţie. De altfel, până nu de mult, nu ştiam cât de importantă este monarhia pentru România, pentru fiecare dintre noi, dar am zis că trebuie să studiez acest subiect, în aşa fel încât, dacă tot fac portrete regale, să fie cu un scop bine determinat. Desigur că am fost acuzat în multe feluri din pricina acestor portrete, dar nu am renunţat şi nu mă las influenţat de orice vânt care bate. Privirea regelui spune tot şi m-a determinat să nu mai ţin cont de nimic!", a explicat acesta, lansând promisiunea că pe viitor va îmbogăţi expoziţia cu alte lucrări de acest fel. A urmat un dialog liber între participanţii la eveniment - printre care Nicolae Savu şi Aurel Ilea, gazdă şi artist, în cadrul căruia s-au depănat amintiri legate de anumite evenimente istorice din tinereţe şi s-au abordat discuţii despre monarhie. La final, oaspeţii şi-au făcut poze cu artistul - care a venit îmbrăcat într-un costum de epocă - şi au admirat în tihnă tablourile expuse.

 

Pin It