Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 02:47

"Eroi au fost, eroi sunt încă / Şi-or fi în neamul românesc!"

 

Ieri a fost ziua când românii şi-au amintit de aceia ce au pierit departe de cei dragi, pe câmpurile de luptă. Eroii poporului român sunt cinstiţi de aproape un secol, încă din 4 mai 1920, dată decretată ca fiind sărbătoare naţională a poporului român. Decretul Lege nr. 1693 din 1990 a fost adoptat în spiritul tradiţiei europene ce stabilea - ca urmare a semnării tratatului de pace de la Versailles din 1919 - obligativitatea ţărilor beligerante de a întreţine mormintele ostaşilor îngropaţi pe teritoriile statelor respective, precum şi a documentelor comemorative de război dedicate acestora.

Şi la Curtea de Argeş, ieri a fost ziua în care le-a fost cinstită memoria şi li s-a apreciat sacrificiul ostaşilor care şi-au dat viaţa pentru idealurile acestui popor şi a căror operă este ţara noastră întreagă, România, în care trăim liber şi în pace. Momentul solemn a avut loc la Cimitirul Eroilor, cu participarea reprezentanţilor din partea Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA. După prezentarea onorului, trecerea în revistă a detaşamentului şi intonarea Imnului Naţional, s-a oficiat serviciul religios pentru eroii români morţi pe câmpul de bătălie. Prezent pentru ultima oară în această calitate la un astfel de eveniment, a luat cuvântul şi edilului-şef al municipiului, Nicolae Diaconu, care a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru participarea la eveniment şi le-a urat sănătate, bucurie şi mult succes, exprimându-şi dorinţa ca argeşenii să rămână în continuare alături de primăria şi Consiliul Local din Cetatea Basarabilor.

La rândul său, maiorul Radu Herciu a adresat câteva cuvinte alese aparte pentru acest moment: "În respectul cuvenit eroilor români şi acordat din generaţie în generaţie celor căzuţi pe câmpurile de luptă, pentru făurirea şi apărarea statului şi poporului român, mă înclin cu adâncă emoţie şi respect şi aş dori ca şi copiii, nepoţii, strănepoţii străbunilor noştri martiri să cunoască şi să aprecieze jertfa celor pe care îi comemorăm astăzi. Foarte mulţi dintre eroii noştri îşi duc somnul în cimitire româneşti din străinătate, în peste 1.871 locuri de înhumare din 31 ţări. Lor le datorăm existenţa noastră ca neam, ca ţară, ca indivizi. Să nu le uităm jertfa şi să nu uităm principiile care i-au mânat pe ei în luptă: credinţă, libertate şi dreptate!"

A urmat apoi depunerea de coroane din partea primăriei municipale, Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA, Ministerului Afacerilor Interne şi din cadrul ISU Curtea de Argeş, Asociaţiei Militarilor în Rezervă şi Retragere - filiala Curtea de Argeş, SC AQUATERM, SPU, ALDE Curtea de Argeş, Colegiul Naţional "Vlaicu-Vodă", Liceul Tehnologic "Ferdinand I", Şcoala Gimnazială "Basarab I", PNL Curtea de Argeş, Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu", Consiliul Judeţean Argeş şi PSD Curtea de Argeş. Ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare, timp în care traficul în zonă a fost oprit.

 

Pin It