Oeştiul îşi respectă eroii!
Ieri, în curtea Bisericii "Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril" din satul Oeşti, comuna Corbeni, s-a sfinţit o cruce comemorativă în cinstea ostaşilor căzuţi pe câmpul de luptă. La acest eveniment au participat toate cadrele didactice din cadrul Şcolii Gimnaziale "Prof. Dr. Vasile Vasilescu" şi au adus un omagiu celor 17 eroi ai satului din cele două războaie mondiale. Alături de dascăli şi directorii şcolii - prof. Cristian Crânguş şi Luminiţa Vişoiu - s-au aflat şi elevi îmbrăcaţi în costume populare, care au susţinut un program de cântece închinate eroilor şi un sincer omagiu oferit din sufletele lor de copii prin "Imnul Eroilor". Au participat la comemorare şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, alături de preotul paroh Gabriel Neacşu, cel care a binecuvântat această lucrare şi care a oferit după eveniment o masă în cinstea Învierii Domnului şi Zilei Eroilor. De asemenea, la noul monument ridicat au fost depuse coroane şi florile recunoştinţei eroilor români, nu doar din Oeşti, ci de pretutindeni.
