Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 02:54

Băncile pun beţe-n roate subvenţiilor de la APIA!

 

Băncile fac ce fac şi întârzie plata subvenţiilor, astfel că banii ajung cu greu la fermieri. Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, le-a explicat fermierilor aflaţi la protestul organizat marţi la Bucureşti că pe traseul sumelor autorizate de APIA apare un blocaj de mai multe zile în care subvenţia "nu se mişcă". "Avem şi situaţii pe care nu ni le putem explica. Avem caz concret: un fermier mare - nu dau nume - care a avut ordinul de plată emis în 24 mai, abia în 31 mai a primit banii. Sunt întârzieri pe care nu ni le explicăm. APIA, când a emis un ordin, a ajuns în Trezorerie, iar de acolo banii se duc în una-două zile la bancă şi ajung la dvs. Acolo s-a întâmplat o întârziere şi nu înţelegem de ce, pentru că interesul băncilor este să achite cât mai repede subvenţiile", a declarat acesta. De altfel, pe lângă amânarea termenelor cauzată de transferul bancar, plăţile au fost întârziate şi din alte motive, care nu mai ţineau de voinţa sau puterea actualului Guvern. "Am încercat să recuperăm foarte mult. Spre exemplu, când am cerut o programare când vor începe plăţile, mi s-a spus 27 aprilie. Am reuşit cu mari eforturi să începem să dăm banii din 8 aprilie. Nu e normal ce se întâmplă, întârzierile sunt foarte mari. Toţi aşteptaţi aceşti bani şi vă înţeleg perfect. Au fost decizii care s-au luat cu întârziere în Ministerul Agriculturii şi în Agenţia de Plăţi. Este vorba că ne-am complicat anul trecut cu atâtea scheme, când trebuia ca în primii doi ani să fie cât mai simple, să ajungem cu banii la dvs. în timp util", a explicat Irimescu. 

Bani frumoşi, dar pe când în buzunarul fermierilor?

Pentru a-i mai linişti pe oamenii nemulţumiţi de acest sistem în care sunt obligaţi să aştepte la nesfârşit, ministrul a mai precizat că de săptămâna viitoare vor începe şi plăţile pentru sectorul zootehnic, adică din 15 iunie. "Sigur că la cei care primesc fonduri pentru animale, vestea bună este că vor fi sume foarte mari. O să depăşească 1.000 euro la vaca de carne, o să depăşească 800 euro la vaca de lapte. Sunt sume foarte bune. Încercăm şi avem la plată ajutorul pe motorină - 93 milioane lei pentru primul trimestru şi săptămâna aceasta se transferă banii în trezorerie", a încheiat acesta. Aceste sume sunt calculate avându-se în vedere numărul de solicitări pentru fiecare categorie în parte. Astfel, deşi s-a mizat iniţial pe un număr de peste 20.000 capete de bovine de carne, solicitări sunt depuse numai pentru pentru 8.500, motiv pentru care s-au făcut recalculări şi suma finală pe cap de animal va fi de 1.235 euro. Aceeaşi situaţie este şi la vaca de lapte, unde erau estimate 300.000 capete, însă au fost depuse cereri numai pentru 91.000, astfel că se vor da 844 euro/cap de animal, în loc de 250 euro. Cifrele acestea se pot schimba în urma unor reverificări pe care APIA le va desfăşura zilele acestea. Referitor la plăţile pentru ovine, sumele au fost actualizate, astfel că se va plăti suma totală de 10 euro/cap de animal, cumulând Ajutorul Naţional Tranzitoriu şi Sprijinul Cuplat în Zootehnie. De altfel, din 6 iunie 2016, APIA a demarat plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură pentru trimestrul I 2016, conform Ordinului nr. 819/01.06.2016. Suma alocată este de 93.913.700,242 lei, iar plata se va efectua pentru un număr de 12.185 beneficiari, respectiv o cantitate de 52.246.842,972 litri de motorină. Sumele anunţate le fac cochet cu ochiul fermierilor ai căror nervi sunt constant puşi la încercare de atâtea amânări şi care n-au decât să se roage ca băncile să se mai gândească şi la ei şi să grăbească transferurile.

 

Pin It