Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 02:55

O seară a tinerilor la Muzeu

 

Sâmbătă a avut loc Noaptea Porţilor Deschise la Muzeul Municipal - ediţia a doua, iar cu acest prilej, publicul a avut intrare gratuită pentru vizitare. Întreaga seară s-a desfăşurat într-o atmosferă prietenoasă, cu multe zâmbete, voie bună, muzică şi momente de creativitate. Oaspeţii, veniţi în număr mare, au putut admira expoziţia itinerantă de artă "Viziuni plastice", din Sala Basarabilor, organizată de Fundaţia Ianza-Art Inter-Cultural, fondată de artistul plastic Cristian Sergiu Ianza, în timp ce prof. Cristian Matei, împreună cu un grup de copii talentaţi, a oferit o oră magică de muzică uşoară, folk şi flamenco. Printre cei care au încântat publicul pe acorduri de chitară s-au numărat Andreea Jubleanu, Alexandra Parpală, Ecaterina Popa, Ana Stan, Georgiana Barbu, Călin Pătru, Andrei Hănescu, Sânziana Constantinescu, Paula Laită, Roxana Diana Onea, Cristian Octavian Maria şi Cristian Vlăduţ Marcu. De asemenea, tinerii au probat costume populare şi armuri, iar unii s-au lăsat portretizaţi de pictoriţa Ioana Duţă, în timp ce altora li s-au făcut mulaje de ipsos ale mâinilor de către artistul plastic Traian Duţă, iar cei mici au participat la un atelier de colorat. Însoţiţi de explicaţiile cu mult miez ale lui Ştefan Dumitrache - directorul muzeului - cei curioşi au putut vizita Sala tehnică şi alte expoziţii din cadrul instituţiei. De asemenea, la Casa Norocea a avut loc expoziţia "Ia Românească", la care au participat cu desene elevi de la Şcolile Gimnaziale "Basarab I", "Carol I", Cicăneşti, Nr. 1 Corbeni, "Prof. Dr. V. Vasilescu" - Oeşti şi "Sf. Apostol Andrei", cu toţii membrii la atelierul AŞA, coordonat de prof. Ramona (Şlug) Chiţu.

 

Pin It