Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 01:45

Obiectul lunii la Muzeul Municipal

 

Vizitatorii pot admira luna aceasta la Muzeul Municipal două săbii de ofiţer din perioada Belle Epoque (1871-1914), ambele - arme albe, dar de paradă, fără tăiş ascuţit - fiind confecţionate din oţel sau oţel nichelat, cu lemn doar în zona plăselelor. Lamele sunt uşor încovoiate, în stilul japonez al samuraiului medieval, cu profil triunghiular alungit şi nervură mediană pe 2/3 din lungime pe ambele feţe. Aceste săbii erau oferite de regele României sau de miniştri/înalţi oficiali în semn de recunoştinţă pentru diferite fapte de bravură pe fronturi de război. Erau purtate de ofiţeri la ceremoniile oficiale şi erau un simbol al statutului social al militarilor de carieră. Istoria lor s-a terminat abrupt când patrimoniul românesc a fost confiscat şi distrus în prima perioadă comunistă (1948-1965), de sorginte stalinistă, care a răsturnat scara de valori sociale şi ale cărei efecte nefaste se răsfrâng până în zilele noastre. Pentru detalii tehnice mai avansate, vă recomandăm să mergeţi să vedeţi aceste obiecte istorice, pentru că merită!

 

Pin It