Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 01:44

Arhiepiscopia nu se lasă!

Pe 27 mai, reprezentanţii Arhiepiscopiei au făcut recurs la sentinţa Curţii de Apel Alba Iulia, conform căreia Biserica Domnească rămânea a statului şi se infirma sentinţa Tribunalului Sibiu prin care se dădea lăcaşul de cult în proprietate Arhiepiscopiei. Nemulţumiţi de sentinţă, preoţii au făcut recurs ce urmează să se judece la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie Bucureşti. Între timp, preoţii trebuie să plătească Muzeului 20.000 lei cheltuieli de judecată cu titlu executoriu.

Pin It