"Asfalt tango" la Cicăneşti!

Recent, în comuna Cicăneşti s-a început asfaltarea unei porţiuni de drum de pământ care o străbate. Deşi acest lucru ar trebui să-i mulţumească pe săteni, pentru că în sfârşit se creează şi pentru ei o cale de acces potrivită pentru un sat care face parte din Uniunea Europeană, lucrurile nu stau tocmai aşa. Oamenii au reclamat anumite aspecte care li s-au părut... ciudăţele. Lucrătorii de la firma care s-au ocupat de întregul proces nu par să respecte reţeta de asfalt. Acesta este mai mult pospăială - zic unii, făcând aluzie la lucru de "muiere văduvă", pentru că susţin ei - ce rămâne în urma muncitorilor ar fi doar praf în ochii beneficiarilor. "La firmă este acţionar băiatul primarului, iar şeful de şantier este finul lui. Cine a pus asfalt pe-aici este începător, e de la noi din zonă. Pe hârtie sunt cantităţile de metri cubi, conform proiectului, dar în realitate nu e chiar aşa... Poate-o fi, dar în altă parte!", ne-a spus unul dintre nemulţumiţi, care a afirmat că se numeşte Valentin Ambrinos.
"Asfaltare aşa, ca să fie..."

La numai câteva zile după ce a fost turnat stratul de rezistenţă, care nu depăşeşte 2 cm de material decât ici, pe colea, adică pe unde şi-au adus aminte "meşterii" şi unde au fost gropi mai mari de nivelat, stratul turnat pe model coajă de ou a început să se mişte şi să se sfărâme, lăsând din loc în loc nişte spaţii ca între dinţii babei, printre care se poate admira lutul strămoşesc. Practic, stratul de rezistenţă, subţire ca bunul simţ al unora, a fost turnat direct pe pământ. Cetăţeanul care ne-a întâmpinat era revoltat că, în loc să se profite de şansa de a se moderniza frumos, pe bani europeni - susţinea dumnealui - acolo se îngropau efectiv sume uriaşe de bani fără vreun regret. "Stratul de rezistenţă trebuie să fie cel puţin de 2 ori mai gros decât cel de uzură. Ăsta e mult prea subţire... După ploile care au căzut, apa musteşte prin el şi iese noroiul la suprafaţă. Şi, după ce că nu există piatră de absorbţie, granulaţia este prea mare şi nu se leagă. Se macină din loc în loc şi se poate lua cu mâna, iar dedesubt se vede pământ galben. Pare a fi rebut de material şi fără adeziv suficient. Drum cu lut, pe bani publici! Se decopertează cu degetele, nici nu e nevoie de obiecte contondente. Aici sunt îngropate milioane de euro, degeaba!"
La 50 m mai departe de locul opririi iniţiale, deja erau vizibile găurile formate în stratul proaspăt turnat, iar unele dintre ele fuseseră plombate operativ - ca să nu vadă cine nu trebuie, probabil. "Au venit şi le-au reparat. De fapt, au cârpit asfaltul de rezistenţă. Este inadmisibil aşa ceva şi probabil nemaiîntâlnit! Pe margini se vede clar că piatra a fost pusă doar la suprafaţă, ca să marcheze linia unde se termină drumul, ca să nu dea cineva în rigolele care se vor finaliza poate cu ocazia altor alegeri. Toate bune şi frumoase, dar piatra nu se continuă sub stratul de asfalt. Aşa este peste tot, nu trebuie căutate locuri speciale: oriunde bagi degetul, intră ca-n brânză! Există utilaje şi toate materialele de care este nevoie, dar constructorii ăştia par să nu aibă habar de aşa ceva!..."
În unele locuri, oamenii spun că stratul joacă şi iese apă din el atunci când calci, iar localnicul a făcut şi proba: "Se vede clar că musteşte pământul dedesubt. Aşa se asfaltează, mai nou, la noi! Ei mai vin cu un strat deasupra, dar dacă acesta nu este bun, se va rupe şi acela, cu totul. Se fărâmă tot! Dacă urcă pe aici cai, îl joacă-n picioare. Şi cu drumul care duce la Valea Calului este aceeaşi poveste. Acolo e pus calcar sub asfalt, dar stratul tot subţire este. Dacă nu le fac acum cum trebuie, cu bani europeni, nu ne mai dă nimeni un sfanţ după aceea. Nu ne mai întâlnim cu şansa asta dacă nu suntem serioşi! Ei merg pe ideea că ţine până la alegeri, şi apoi, nu mai contează", a concluzionat dezgustat Valentin Ambrinos.
Ultima oră: Am aflat că respectivul drum nu este în administrarea primăriei. Cică ar fi judeţean. Dacă este aşa, nu se pune problema de bani europeni. Oricum, asfaltarea reclamată este făcută în bătaie de joc! Curios este cine va recepţiona lucrarea. Iar dacă o fi făcut-o, vom vedea cine se va numi "Plătică"...
