Comemorarea matematicianului Grigore Moisil
La Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă" a fost organizată o acţiune extraşcolară în cadrul căreia s-au comemorat cei 43 ani de la trecerea la cele veşnice a matematicianului Grigore Constantin Moisil. La activitatea organizată sub egida Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului au participat elevii clasei a XI-a B, coordonaţi de profesorul Dumitru Stoicescu, care au vizionat o prezentare power-point făcută de Iulia Codeci, Anamaria Baciu, Bianca Bădeana şi Roxana Luca cu date despre biografia, studiile, lucrările şi aforismele marelui matematician.
Nepot de preot, Grigore Constantin Moisil a studiat la Facultatea de Matematică din Bucureşti unde şi-a dat şi teza de doctorat cu lucrarea "Mecanica analitică a sistemelor continue". Grigore Moisil a avut contribuţii importante la dezvoltarea informaticii, fiind numit părintele informaticii româneşti. A inventat circuitele electronice tristabile, a pus bazele şcolii de algebră logică, teoriei algebrice a mecanismelor automate şi a fost fondatorul studiilor de logică polivalentă şi logică nuanţată, care au ajutat la realizarea primelor calculatoare româneşti. El a avut ideea introducerii liceelor, facultăţilor de informatică în România şi a avut iniţiativa de a crea Centrul de Calcul la Universitatea din Bucureşti. La activitate a participat şi părintele Dan-Florin Obrocea, consilier Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, care a adus cuvântul de binecuvântare din partea ÎPS Calinic.
