Curtea de la Argeş - Ediţia de Florar a ieşit îndoliată...
Reputata revistă culturală a zonei noastre apare încă din editorialul semnat de către acad. Gheorghe Păun în ton cernit de jale, după ce ne-a părăsit Profesorul. Evocarea celui care a fost savantul Solomon Marcus, cu trimitere spre lucrările sale din diverse domenii de activitate, dar şi a umanităţii profunde de care a dat dovadă de-a lungul întregii sale vieţi, ne demonstrează cât de mare este pierderea suferită de ştiinţa şi cultura românească prin trecerea sa la cele veşnice. Pe prima pagină a ediţiei din această lună apare imaginea bisericii din lemn din curtea Mănăstirii Argeşului, adusă de către ÎPS Calinic cu ani în urmă, unde semnatarul acestor rânduri a asistat la convertirea la creştinismul ortodox a unei fiice a Japoniei, cândva, când vremea amurgului vieţii părea încă îndepărtată...
Şi în acest număr se păstrează semnături de prestigiu ale unor colaboratori constanţi, precum cei de origine argeşeană - Horia Bădescu, Ion C. Ştefan, Marian Mihăescu, Radu Petrescu-Muscel - din alte zone ale ţării, cum ar fi Florea Firan, Ion Pătraşcu, Nicolae Melinescu ori de dincolo de Prut - Raia Rogac. Un material dens, incitant, care îndeamnă la reflecţie şi stimulează imaginaţia - foarte potrivit pentru o vreme în schimbare permanentă dintr-o primăvară cel puţin ciudată. Lectură plăcută le urăm tuturor cititorilor acestei excepţionale tribune culturale argeşene, care şi-a câştigat încă de la primele apariţii o binemeritată reputaţie în diaspora!
